Az Eurostat adatai szerint a foglalkoztatottak társadalmi juttatások után mért szegénységi aránya 2016-ban elérte a 9,6 százalékot az egy évvel korábbi 9,3 után. Ők azok, akiknek a jövedelme nem éri el a medián 60 százalékát. A világgazdasági válságot követő években, egészen 2014-ig 5-7 százalék között mozgott a dolgozói szegénység, azóta azonban nem áll meg a növekedés - írja a Világgazdaság.
Bár valóban javulnak a foglalkoztatási adatok, de ezek szerint mégsem olyan könnyű hazánkban megélni a munkából - még úgysem, hogy a jövedelmek nem csökkennek.
Érdekes, hogy a 2016-os adatokat elsősorban nem a közfoglalkoztatottak alacsony bére változtatta (hiszen a számuk nem lett több), sőt a mélyszegénységben élők aránya 27 százalékról 25 százalékra mérséklődött (javult a középfokút elérő, de felsőfokúnál alacsonyabb végzettségűek helyzete is).
Aggodalomra okot adó tényező viszont, hogy a magasan képzettek, vagyis a felsőfokú végzettségűek szegénységi rátája 6 százalékra növekedett, ami egy év alatt 1,4 százalékpontos emelkedést, két év alatt triplázódást jelent.
A gazdasági lap előrejelzése szerint a 2017-ben várható, 10 százalék körüli nemzetgazdasági bruttó béremelés miatt többen kikerülhetnek a dolgozói szegénységből, habár a minimálbér közelében keresők döntő többségének erre minden bizonnyal még várniuk kell. A közfoglalkoztatottak pedig kizárt, hogy kikerüljenek ebből a kategóriából.