"Ha nem nyerjük meg a háborút, Szíriát letörlik a térképről" - Aszad

Moallem egy damaszkuszi sajtótájékoztatón elmondta:

"A szíriai hadsereg sohasem vetett be vegyi fegyvereket a szíriaiakkal, de még a terroristákkal szemben sem, és a jövőben sem fog ilyet tenni." 

Minden ezzel ellentétes híresztelés hazugság - tette hozzá.

Kiemelte: nem lenne logikus vegyi fegyvereket bevetni akkor, amikor a damaszkuszi kormány amúgy is optimista, mert úgy tűnik, hogy a nemzetközi közösség közelebb került a "Szíriával kapcsolatos összeesküvés mértékének felismeréséhez". A külügyi tárca vezetője az orosz álláspontot visszhangozta, amely szerint a szíriai légierő az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet helyi csoportjának egyik raktárát bombázta kedden az Idlíb tartománybeli Hán Sejkúnban, és innen szabadultak el a harci anyagok.

Moallem egyúttal visszautasította a Szíriával szembeni vádakat, amelyeket szerinte a damaszkuszi rezsimmel ellenséges országok hangoztatnak, és amelyekből főleg Izrael húz hasznot. 

Avigdor Liberman izraeli védelmi miniszter csütörtökön a Jediót Ahronót című izraeli napilapnak azt mondta: 100 százalékig biztos benne, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök maga adott parancsot a légierőnek a vegyifegyver-támadásra.

Vlagyimir Putyin orosz elnök - a Kreml tájékoztatása szerint - Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott, melyben hangsúlyozta: gondos és pártatlan nemzetközi vizsgálat nélkül elfogadhatatlan az alaptalan vádaskodás. Az izraeli fél által kezdeményezett beszélgetésben Putyin és Netanjahu hangsúlyozta: "a nemzetközi közösségnek fokoznia kell a terrorizmus ellen harcban kifejtett erőfeszítéseit". A felek "megvitatták a terrorellenes orosz-izraeli együttműködés lényeges kérdéseit, és kifejezték szándékukat az együttműködés további fokozására a közel-keleti - mindenekelőtt szíriai - béke és biztonság érdekében" - közölte az orosz elnöki hivatal. 

A szíriai elnök a Vecernji List című horvát napilapnak adott csütörtöki interjújában azt mondta: országa számára a győzelem az egyetlen lehetőség.

"Ha nem nyerjük meg ezt a háborút, akkor Szíriát letörlik a térképről"

 - állította.

"A harcon kívül nincs más választásunk, éppen ezért vagyunk olyan magabiztosak, kitartók és eltökéltek" - tette hozzá.

A keddi feltételezett gáztámadásban az ENSZ adatai szerint legalább hetvenen vesztették életüket, és több százan megsebesültek. Egészségügyi szakértők szerint a támadás érintettjei olyan tüneteket mutattak, amelyeket egyfajta idegméreg válthatott ki náluk. Két, névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselő úgy tudja, az első eredmények alapján klórgázt és szarint vethettek be ellenük. Damaszkusz 2013-ban ratifikálta a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményt, illetve tett ígéretet készletei felszámolására.

Moallem azt hangsúlyozta: a korábbi negatív tapasztalatok tükrében Damaszkusznak biztosítékokra van szüksége arra vonatkozóan, hogy az idlíbi támadás esetleges vizsgálata mentes lesz a részrehajlástól és a politikai indulatoktól. A szíriai diplomácia vezetője szerint bármiféle missziónak Damaszkuszból kell kiindulnia, és távol kell tartania magát a török befolyási övezetektől. A külügyminiszter újságírói kérdésre válaszolva elmondta: nem tudja, hogy országa elfogadna-e nemzetközi nyomozást az ügyben.