A kormányfő helyi idő szerint szombat délelőtt megbeszélést folytatott Hszi Csin-ping kínai államfővel, Li Ko-csiang miniszterelnökkel, majd a két kormányfő jelenlétében több megállapodás is született a két ország között.
A tárgyalások és a megállapodások után Szijjártó Péter a közmédiának elmondta: Kínában azokat az országokat tartják számon átfogó stratégiai partnerként, amelyekhez fűződő kétoldalú együttműködésnek a legnagyobb jelentőséget tulajdonít a pekingi kormány. Értékelése szerint így a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok előtt újabb lehetőségek nyílnak.
Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy megkapták a Budapest-Belgrád-vasútvonalra a kínai Eximbank finanszírozási ajánlatát, amely 20 éves lejáratú, 2,5 százalékos hitelkamatot előirányzó, dolláralapú hitelajánlat. Ha viszonylag gyorsan sikerül lezárni a tárgyalásokat, az őszi Kína-Közép-Európa miniszterelnöki csúcstalálkozóig - amely Budapesten lesz - elkészíthető lesz a tenderkiírás is - tette hozzá a politikus.
A beruházás teljes összege nemrégiben 750 milliárdra nőtt. A Figyelő még azelőtt, hogy a Fidesz felvásárolta volna lapot, kiszámoltatta, hogy a várt forgalom mellett 2400 év lenne a beruházás megtérülési ideje. A beruházás révén ugyanakkor nőhet az áru- és személyszállítás, logisztikai szereplők, összeszerelők létesülhetnek a vonal mentén.
(Az MTI fotóján Orbán megkoszorúzni készül az ikonikus Tienanmen téren a kommunista rendszer ikonikus emlékművét, a Népi Hősökét. 28 éve több százezres diáktüntetés volt Kínában, amit a hadsereg vert le, több ezren meghaltak. 1989-ben a Fidesz még közleményben tiltakozott a mészárlás ellen.)