Megszavazta a kétharmad: amíg a járvány tart, Orbán Viktornak nem kell elszámolnia a rendeleteivel

Megszavazta a kétharmad: amíg a járvány tart, Orbán Viktornak nem kell elszámolnia a rendeleteivel

Ahogy az várható volt, a kormánypárti kétharmad támogatásával a Parlament elfogadta a koronavírus-törvényt, melynek értelmében a veszélyhelyzet végéig Orbán Viktornak nem kell elszámolnia a rendeleteivel a Törvényhozás előtt, és a megválasztott képviselők sem vizsgálhatják felül a kormány védekezéssel kapcsolatos intézkedéseit.

A törvényjavaslat sürgősségi eljárásban való elfogadását az Országgyűlés 137 igen, 53 nem és 0 tartózkodás mellett fogadta el úgy, hogy az összes ellenzéki módosító javaslatot leszavazta - nyilván a nemzeti összetartozás égisze alatt.

Az ellenzék a legutolsó pillanatig próbálta meggyőzni a kormányzatot arról, hogy még egy ilyen válságos helyzetben is szükség van demokratikus garanciákra. Arra kérték a kormánypárti politikusokat, hogy időkorlátok közé szorítsák a rendeleti kormányzást, és legalább 60, 90 naponta számoljanak el a Parlament előtt, illetve lehetőséget kértek arra is, hogy a rendeleteket legalább utólag megerősíthesse a Ház.

Emlékezetes, a felhatalmazási törvényre azért volt szükség a kormányzat szerint, mert a veszélyhelyzetben meghozott rendeletek hatálya 15 naponta lejár, ha azokat nem erősíti meg a parlament. A kormányzat azonban a járvány elleni védekezés során is inkább a parlamenti ellenzék kiiktatásával foglalatoskodott, és kitalálta,

addig legyenek érvényesek a rendeletek, ameddig a kormány fenntartja a veszélyhelyzetet.

Koronavita: több mint négy órán keresztül magyarázták, hogy nincs szükség az ellenzékre

Mivel hétfőn a parlamenti ellenzék nem támogatta a kormánypártokat abban, hogy a házszabálytól eltérően tárgyaljanak a felhatalmazási törvényről, ezért kedden nem is szavazhattak a konkrét időkorlát nélküli rendeleti kormányzásról. Azonban az általános vita lezajlott, és a négy órán keresztül tartó napirendi pont legfontosabb tanulsága is könnyen levonható: a kormánypártoknak, és az Orbán-kormánynak nincs semmi szüksége az ellenzékre, még egy világjárvány idején is.

Jellemző a kormányzati hozzáállásra, hogy a hétfői szavazást követő percekben a Fideszhű sajtó már azzal riogatta a magyar embereket, hogy az ellenzék miatt kell feloldani a határzárat - azonban

erről a propagandakampányról is kiderült, hogy pusztán szimpla, rosszindulatú hazugság, tudatos hisztéria/pánikkeltés volt.

Ugyanis nem a felhatalmazási törvény elfogadásától függ a járvány elleni sikeres védekezés.

Orbán Viktornak csak egy kicsit kellene együttműködnie azért, hogy végre nyugalom legyen

90 naponként szeretné ellenőrizni az ellenzék a kormány által hozott veszélyhelyzeti rendeleteket, és ha az intézkedések továbbra is szükségesek a védekezés szempontjából, további 90 napra támogatnák azok fennállását. Ennyire egyszerű kérése van Jakab Péternek, a Jobbik elnökének és tulajdonképpen az egész ellenzéknek Orbán Viktorhoz.

Az elfogadott törvény értelmében továbbá a börtönnel sújtható közveszéllyel való riogatás, de egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az is,

"aki különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa".

Amely szintén aggályos, hiszen hogyan lehet a védekezés közepén az eredményesség kapcsán megfogalmazni kötelező érvényű álláspontokat. 

Összezárt az ellenzék: nem szavazhat a parlament kedden a felhatalmazási törvényről

A parlament hétfőn nem járult hozzá, hogy a Házszabálytól eltérően már kedden szavazhasson az Országgyűlés a felhatalmazási törvényről. Ehhez 4/5-ös támogatásra lett volna szükség. Azonban 137 igen, 52 nem, 0 tartózkodás mellett (10 jelen voltak, de nem szavaztak) ez most nem jött össze. A felhatalmazási törvény árnyékában hétfőn megkezdődött a parlament hétfői ülése.