A politikus szerint az állam gyakorlatilag meghitelezteti saját közintézményeinek működését a tőkehiányos, egyre nehezebb piaci helyzetben lévő magyar vállalkozásokkal.
Volner János emlékeztetett: a magyar költségvetési intézmények adóssága először Gyurcsány Ferenc hatalomátvételének évében duplázódott meg, másodszor pedig 2006-ban, amikor választást is nyert. 2014-ben az állami intézmények adóssága elérte a 101,5 milliárd forintot, ennyit voltak kénytelenek a magyar vállalkozások meghitelezni a magyar állam számára a saját, egyre inkább megcsappanó bevételeikből - mondta.
A Jobbik országgyűlési képviselője hozzá tette: a Klik (4,7 milliárd) és a NAV (1,2 milliárd) a legnagyobb adósok. Mellettük a hagyományosan legnagyobb adósoknak számító kórházakat találjuk.
Volner emlékeztetett, a kormányzat 60 milliárd forintos kórházi adósságcsökkentő csomagja után megfigyelhető volt, hogy romlott a kórházak fizetési fegyelme, nőttek az adósságok.
Nagyon sok helyen az egészségügy nem jól, korrupt módon működik: úgy biztosítják a nagy nemzetközi cégek beszállítói lehetőségét, versenyelőnyét, hogy a kisvállalkozásokat nagyon hosszú ideig nem fizetik ki. Ebben a közben - Volner János szerint - csak a legtőkeerősebb cégek képesek talpon maradni.
Jellemző az állapotokra, hogy a Honvéd kórház 2,4, a Péterfy Sándor Utcai Kórház Rendelőintézet és Baleseti Központ 3,6, a Debreceni Tudományegyetem pedig mintegy 3,3 milliárd forinttal tartozik a magyar kis- és középvállalkozásoknak.
Iszonyú pénzekkel tartozik az állam
A magyar gazdaság legnagyobb adósa hosszú évek óta maga a magyar állam: ezzel pedig pont a magyar kis- és közepes vállalkozókat hozza kritikus helyzetbe.