Közel a megállapodás az iráni atomprogramról?

A felek ugyanis a március 31-i határidőig szeretnének megállapodásra jutni a keretszerződésről, június 30-ra pedig végleges, hosszútávra szóló egyezséget kötnének. A Nyugat enyhítene az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot.

Egy meg nem nevezett európai tisztségviselő azonban közölte, hogy "nem dől össze a világ", ha nem tudják tartani a márciusi határidőt a keretszerződés megalkotására.

A John Kerry amerikai és Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter vezette küldöttségek délelőtt 10 órakor ültek tárgyalóasztalhoz a svájci városban. A felek visszafogott derűlátással nyilatkoztak a kilátásokról a forduló előtt.

Ali Akbar Szálehi, az iráni atomenergia-ügyi szervezet vezetője derűlátása mellett azonban félelmének is hangot adott: "bizonyos regionális, illetve nemzetközi események" esetleg negatív hatással lesznek a tárgyalásokra, és figyelmeztetett, hogy "egyesek a megállapodás meghiúsítására törekszenek". Azt azonban nem nevezte meg, hogy kikre vagy mely országokra gondol.

A mostani tárgyalási fordulóra nagyon feszültté vált a közel-keleti helyzet: a korábbi feszültségeket tetézi, hogy Szaúd-Arábia és Perzsa-öböl menti szövetségesei hajnalban hadműveletet indítottak Jemen területén az Irán támogatta síita húszi lázadók ellen.

Szaúd-Arábia washingtoni nagykövete szerint az akcióban "több mint tíz ország" vesz részt. A washingtoni Fehér Ház közölte, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt a hadjáratban, de Barack Obama amerikai elnök utasítására "logisztikai és hírszerzési" támogatást nyújt a koalíciós erőknek, és egyeztet Rijáddal.

Az iráni külügyminisztérium délelőtt követelte a Jemen elleni "agresszió" azonnali leállítását. Mindazonáltal Zarif Lausanne-ban közölte, hogy Jemenről egyelőre nem volt szó a tárgyaláson.

Haszan Róháni iráni elnök az egy héttel ezelőtti tárgyalási forduló után úgy nyilatkozott, hogy hamarosan megszülethet a megállapodás az iráni nukleáris program nemzetközi ellenőrzés alá helyezéséről. Kerry ugyanakkor arról számolt be, hogy bár számottevő előrelépéseket értek el, továbbra is komoly nézeteltérések vannak a felek között.