Szaúd-Arábia megszakította diplomácia kapcsolatait Teheránnal

Irán diplomáciai és egyéb képviseleteinek 48 órájuk van arra, hogy elhagyják Szaúd-Arábiát.

Dzsubeir úgy fogalmazott, hogy a teheráni szaúdi nagykövetség elleni támadás illeszkedik Irán korábban, más külföldi nagykövetségek ellen elkövetett támadásainak sorába, illetve az Iráni Iszlám Köztársaságnak a térséget destabilizáló politikájába, amelynek során terrorista sejteket épít ki Szaúd-Arábiában.

"A királyság ezen tények fényében kihirdeti a diplomáciai kapcsolatok megszakítását Iránnal és kéri a nagykövetség, a konzulátusok és más ezekhez köthető irodák diplomáciai személyzetének távozását 48 órán belül. A nagykövetet már bekérették, hogy tájékoztassa őket"

- mondta a szaúdi külügyminiszter.

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője, John Kirby a bejelentésre reagálva közölte, Washington álláspontja szerint "a diplomáciai kapcsolatok és a közvetlen párbeszéd nélkülözhetetlen a nézeteltérések megoldásában", ezért továbbra is "arra fogja sürgetni a térségbeli vezetőket, hogy tegyenek egyértelmű lépéseket a feszültségek csillapítása érdekében". Időközben a hétvégén megtámadott szaúdi nagykövetség diplomáciai személyzetét kimentették Iránból, és Dubajban szállítoták, ahonnan később folytatni fogják útjukat Szaúd-Arábiába - jelentette az al-Arabíja szaúdi hírtelevízió.

Az iráni külügyminiszter-helyettes a Fars hírügynökség beszámolója szerint úgy nyilatkozott, hogy egy szaúdi diplomatának sem esett bántódása, Rijád pedig a diplomáciai kapcsolatok megszakításával "nem kendőzheti azon hibáját, hogy kivégezte" Nimr al-Nimr befolyásos síita főpapot. A két rivális ország viszonya azután romlott meg drámai mértékben, hogy Szaúd-Arábiában szombaton terrorizmus vádjával - több tucat másik ember mellett - kivégezték a síita főpapot is, akinek lefejezése hatalmas felháborodást váltott ki számos országban, Irán, Libanon és Irak síita vallási és politikai vezetői bosszúval fenyegettek. Felháborodott tüntetők pedig a nap folyamán megtámadták a szunnita királyság teheráni nagykövetségét.

Vasárnap viszont mind Teherán, mind Rijád jelezte, kész útját állni a konfliktus terjedésének. Mind Mohamad Dzsavad Zarif iráni, mind Adel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter hangsúlyozta, hogy nem akarják kiterjeszteni a konfliktust.

A háttér

Sajnálatos módon - ahogy azt jósoltuk -, ezek az események tökéletesen beleillenek abba a folyamatba, amely a perzsa állammal szembeni szankciók feloldását övezik: hatalmas mennyiségű kőolaj fog "zúdulni" a piacokra, amelyek gyökeresen átrendezik a geopolitikai sakkjátszmát.

De ne aggódjunk, a Valutaalap már felkészült a változásokra:

2016-ra szóló előrejelzésének egyik fő eleme az, hogy a világ húsz legnagyobb gazdaságának csoportjából (G20) legalább egy feltörekvő gazdaság az IMF-től lesz kénytelen pénzügyi mentőcsomagot kérni az év során.