Tudta, hogy ma van a magyar dráma napja? És tudja, hogy miért?

Országszerte és a határon túl is több helyszínen megünneplik a hétfői magyar dráma napját, és a „szokásos” mellett több helyen rendhagyó programokkal várják a közönséget.
 
A magyar dráma napjának célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, és új művek születését ösztönözze. Jobb lesz, ha ma nem is csinálunk semmi mást, csak leülünk egy üres word-doksi elé és egész nap írunk.
 
Vagy: 
 
- délelőtt elmehetünk a Pesti Színházba, ahol Nádas Péter Találkozás című drámájának rendhagyó olvasópróbáját tartják, amelyen a szerző olvassa fel művét. Az eseményen a magyar dráma napja alkalmából Nádas Péter drámaírói életművéért Szép Ernő-díjat vehet át. Idén egyébként a Szép Ernő-különdíjat Csukás István fiatal nemzedékek színpadi mítoszainak megteremtéséért és Schilling Árpád rendező experimentális, égető társadalmi kérdéseket felvető színpadi szövegeiért kapta. 
 
- este megnézhetjük, miről beszélnek A Színházi Dramaturgok Céhének tagjai, ugyanis a budapesti Mozsár kávéházban ünnepi összejövetelre készülnek. A dramaturgok által az ünnep alkalmából az évad legjobb magyar drámájának odaítélt díjat az idén Spiró György Helló, dr. Mengele! című műve nyerte el. A rendezvényen adják át a kétévente titkos szavazással dramaturgoknak odaítélt Bálint Lajos Vándorgyűrűt. De az már nem titok, idén ki viheti ezt haza: Lengyel Anna dramaturg, a PanoDráma művészeti vezetője.
 
- részt vettünk tegnap a Színházak éjszakája, mert több intézmény utóbbi programmal egybekötve ünnepelte a magyar dráma napját. A Nemzetiben például Páskándi Géza-művekből válogatott Rubold Ödön a magyar dráma napja jegyében, az Újszínház pedig Székely János Dózsa című drámáját tűzte műsorra. 
 
- esetleg a debreceni Csokonai Nemzeti Színházban látogathatunk, ahol a teátrum 150 éves jubileumát ünneplő díszelőadás, A magyar Faust színházi alkotófolyamataiba nyerhetünk betekintést a színház nagyszínpadán. Az esti próba előtt Lőrincz Zsuzsa dramaturg a közönséget A magyar Faust világával ismerteti meg, beszélget a szerzővel és az előadás alkotóival.
 
- elmegyünk a Békéscsabai Jókai Színházba, amely Pozsgai Zsolt A szűz és a szörny című tragikomédiájának bemutatásával ünnepli a magyar dráma napját.
 
- ha épp Kecskeméten járunk, ma napján nyitják meg az új Kelemen László Kamaraszínházat az Illés zenekar és Szente Vajk Tied a világ! című zenés darabjának a bemutatójával.
 
- Szegeden is lesz lehetőség drámaünneplésre: az ünnep alkalmából interaktív színházi programmal tiszteleg a hazai drámairodalom előtt a REÖK és a Homo Ludens Project. Próba flash címmel magyar színdarabrészletekre épülő, ingyenes programot tartanak, melynek célja, hogy a nézők megismerhessék, milyen fázisokon át alakul egy előadás.
 
- Erdélyben sem kell unatkoznunk ezen a jeles napon: több színház megünnepli a magyar dráma napját; Marosvásárhelyen és Nagyváradon ősbemutatóval készülnek az eseményre. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Aranka György felvilágosodás kori művelődésszervező szobrát koszorúzza meg hétfőn délután, ebből az alkalomból elhangzik Demény Péter kolozsvári író és szerkesztő az alkalomra írt köszöntője. A színház Kistermében este bemutatják a nagyváradi Varga Gábor Kályhabúcsúztató című darabjának felolvasószínházi változatát. 
 
Nagyváradon a Szigligeti Színház a szintén nagyváradi származású Szíjártó Tímea-Aletta Az eset című darabját tűzte műsorra. Csíkszeredában pedig a Csíki Játékszín Kosztolányi Édes Annájából készült előadásával ünnepel.
 
De ha épp Kolozsváron vagyunk, akkor sajnos lemaradtunk: már a hétvégén megünnepelték a magyar dráma napját. Szombatról vasárnapra virradóra egyéjszakás drámaírói műhelyt szervezett a Kolozsvári Állami Magyar Színház. Az éjszaka született írásokat vasárnap délután olvasták fel.