Új világrend: bárhol, bármikor lehetnek merényletek

Együtt kell élnünk ezzel?

Ezen közösségek esetében is nagyjából mindössze 1-2 ezrelék a radikalizálódók aránya ott ahol milliós létszámban vannak jelen muszlimok, ez akár 1-2 ezer potenciális elkövetőt jelenthet - tette hozzá a biztonságpolitikai szakértő.

A dél-franciaországi Nizzában csütörtök este egy 31 éves tunéziai férfi bérelt teherautóval belehajtott a francia nemzeti ünnepet lezáró késő esti tűzijátékot néző tömegbe, és közben lövéseket adott le a város tengerparti sétányán. A támadásnak a legfrissebb adatok szerint 84 halottja és 303 sebesültje van, utóbbiak közül 121-en még kórházban fekszenek, 26 embernek pedig válságos az állapota.

A támadást szombaton a magát Iszlám Államnak (ISIS) nevező terrorszervezet vállalta magára. Manuel Valls francia kormányfő a Journal du Dimanche című vasárnapi lapnak nyilatkozva arról beszélt, hogy a nizzai merénylő csupán tette előtt röviddel fordult a radikális iszlámhoz. A nyomozás során kiderült, hogy a támadó "nagyon gyorsan radikalizálódott" - mondta Valls. A kormányfő hozzátette, hogy az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet célzottan olyan magányos elkövetőket szólít fel támadásra, akik "ismeretlenek titkosszolgálataink számára".Kaiser Ferenc az M1-en kiemelte: a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezetnek sajnos ebből a szempontból nagyon jó a kommunikációja: folyamatosan töltenek fel üzeneteket, kézikönyveket az internetre: megosztanak minden információt arról, hogy lehet "tömeges vérengzést" végrehajtani. Ezért cserébe azt kérik, hogy a támadó az ő nevükben kövesse el cselekményét.

Így felbujtóként mindenképpen ott találjuk az események hátterében az ISIS-t - mondta a szakértő. A jelenlegi információk alapján a nizzai merénylő radikalizációja is egyoldalú volt: még csak nem is töltött fel, vagy osztott meg ilyen témájú üzeneteket, csak olvasott - jegyezte meg Kaiser Ferenc, hozzátéve: ezért sem került korábban a francia terrorelhárító szervek látókörébe.