Ponta beégett: plagizált a román miniszterelnök
Plágiumnak minősítette Victor Ponta miniszterelnök 2003-ban megvédett doktori disszertációját a Bukaresti Tudományegyetem etikai bizottsága.
Plágiumnak minősítette Victor Ponta miniszterelnök 2003-ban megvédett doktori disszertációját a Bukaresti Tudományegyetem etikai bizottsága - jelentette be pénteken Marian Popescu, a bizottság elnöke.
Az etikai bizottság szerint Ponta hosszú szövegrészeket vett át más szerzőktől, amelyeket sajátjaiként tálalt dolgozatában, nem használt idézőjeleket, nem jelölte meg az átvételeket. Ponta ezzel megsértette a tudományos kutatásban érvényes erkölcsi szabályokat, amelyek nem 2003 óta születtek, hanem évszázadok óta közismertek - szögezte le Popescu.
Formai elemeket vizsgáltak
Mircea Dumitru, a Bukaresti Tudományegyetem rektora közölte: jövő héten a tanintézmény szenátusa rendkívüli ülésen elemzi, szükségesek-e adminisztratív lépések is az ügyben. Hozzátette, a doktori címet az egyetem adja ki és vonhatja vissza, de mindkét esetben az oktatási minisztérium jóváhagyására van szükség.
"A Bukaresti Tudományegyetem az akadémiai feddhetetlenség és az intézmény tudományos hírnevének védelmében, az egyetemi autonómia jegyében hivatalból indított etikai vizsgálatot" - magyarázta a rektor.
Az etikai bizottság elnöke nemcsak a testület következtetését, hanem érveit is ismertette a pénteki sajtóértekezleten. Popescu kifejtette: a testület a doktori dolgozat formai, nem tartalmi elemeit tanulmányozta.
"Bármilyen tanult ember meg tudja állapítani, ha egy szöveget más szerzőktől másolnak, anélkül, hogy a forrást idézzék. Azt nevezzük plágiumnak, amikor egy szöveget formai elemeivel együtt lemásolnak, az erre vonatkozó etikai szabályok betartása nélkül. Egyesek szerint nem méltányos egy 2003-as dolgozatot a 2012-es normák szerint megítélni. De azok az erkölcsi szabályok, amelyek alapján a bizottság mérlegelt már 230 éve léteznek. A viselkedési szabályokat is gyerekként, otthon tanulja az ember, ezeket sem szabályozzák törvények, de attól még elvárható, hogy egy jól nevelt ember betartsa őket" - magyarázta Popescu.
A sajtóértekezleten felmerült, hogy az oktatási minisztériumnak alárendelt Országos Etikai Tanács (CNE) korábban arra figyelmeztette az egyetemet: a magas rangú közhivatalnokok feddhetetlenségével kapcsolatos kételyek esetében csak a CNE illetékes állást foglalni, tehát az egyetem etikai bizottsága nem illetékes a miniszterelnök ügyében. Popescu erre azt mondta, hogy az etikai bizottság nem a mostani kormányfő, hanem korábbi doktorandusza erkölcsi vétségét marasztalta el. A CNE viszont csütörtökön határozatban mondta ki, hogy a miniszterelnök doktori disszertációja nem minősíthető plágiumnak.
Látszik, hogy szándékosan nyúlt Ponta
Popescu rámutatott, hogy Ponta dolgozatában hosszú (15 és 12 oldalas), idézőjel nélkül átvett, összefüggő szövegrészek találhatók, amelyeket három másik szerzőtől másolt.
"Olyan részek is vannak, ahol Ponta felváltva vesz át szövegrészeket két szerzőtől, a másolás nyomainak eltüntetése érdekében, de éppen ebből látszik, hogy szándékos plágiumról van szó. Nincs olyan doktori dolgozat, amelynek a bibliográfiája 40 forrást jelöl meg és alig 16 lábjegyzetet tartalmaz. Amikor egy doktorandusz ilyesmivel jön hozzám, én visszaküldöm, hogy még dolgozzon rajta" - mondta Popescu.
Június végén az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács (CNATDCU) is arra a következtetésre jutott, hogy Ponta plagizált. A testületben több akadémikus, köztük a Román Tudományos Akadémia elnöke foglalt helyet. A CNATDCU-t azonban az ülés megkezdése után, de még a döntés közzététele előtt miniszteri rendelettel átszervezték, határozatát pedig semmisnek nyilvánították.
A Bukaresti Tudományegyetem etikai bizottságának pénteki döntésével most már két testület jutott arra a következtetésre, hogy a miniszterelnök disszertációja plágium, és egy olyan testület volt, amely szerint a dolgozat betartotta a 2003-ban érvényes szabályokat. A román hírtelevíziók rámutattak, míg a Pontát elmarasztaló testületek tagjai a nyilvánosság előtt is vállalták álláspontjukat, az oktatási minisztérium Országos Etikai Tanácsának hivatalos határozata nem nevesíti, hogy kik azok a szakértők, akiknek a véleménye alapján felmentették a miniszterelnököt a plágiumvád alól.
Ponta lemond?
A Nature című brit tudományos hetilap június 19-én internetes oldalán arról adott hírt, hogy Ponta 2003-ban a Nemzetközi Büntetőbíróságról írt román nyelvű doktori disszertációjának több mint fele plágium. A kifogásolt szövegrészeket állítólag két román szerző munkáiból másolta, anélkül, hogy forrásait megnevezte volna.
Victor Ponta az El País című spanyol lapnak adott július 26-i interjújában úgy nyilatkozott: kész lemondani, ha a CNE megalapozottnak találja az ellene felhozott plágiumvádat.
A román miniszterelnök minden más alkalommal úgy nyilatkozott: semmiképp nem mond le, mert a plágiumvád Traian Basescu államfő politikai támadása és nem fizethet 2012-ben politikai árat azért, ha 2003-ban esetleg hibázott egy dolgozat megszerkesztésében.
MTI – barikad.hu
FRISS HÍREK
- 21:53
Alaszkában is izzadnak
- 21:31
Grúz bűnözőklán vezetőjét fogták el Magyarországon
- 21:28
Rend helyett jöjjenek a bevándorlók!
- 21:15
Felszállás közben meghibásodott egy mezőgazdasági kisrepülő
- 20:57
A kormány semmibe veszi a helyiek véleményét
- 20:40
Megmenekült a Gemenci-erdő vadállományának nagy része
- 20:25
Súlyos büntetést kapott a Szeged
- 20:11
Elutasították Berlusconi fellebbezését
- 20:00
"Ötven év küzdelmét jelenti ez a díj"
- 19:45
Szász Emese bronzérmes lett a vívó Eb-n
- 19:43
Csúszik az e-útdíj regisztráció
- 19:29
Megelőzhető az alkohol májkárosító hatása
- 19:25
Holnap is folytatódik a kánikula
- 18:55
Elszállították az Országháznál talált bombát
- 18:37
Használt F-16-osokat vesznek a románok
- 18:26
Meghalt Horn Gyula
- 18:17
Itt a vége - felmondta a MÁV a józsefvárosi piac szerződését
- 17:47
Életveszélyben a belvárosban bántalmazott eladó
- 17:42
Kikaptunk az ausztráloktól
- 17:30
Internetes csalók buktak le Cegléden
- 17:19
Megölték az olimpiai negyedik orosz birkózót
- 17:06
Visszásság a Klik-nél
- 16:42
Hétfőig lehet bejelenteni a mezőgazdasági károkat
- 16:34
Végre börtönbe kerülhet a kommunista belügyér
- 16:26
Újabb motoros áldozat - traktorral ütközött
- 16:12
Izrael írta a török lázongás forgatókönyvét
- 16:04
Kettős mérce: megszüntették a nyomozást vörös csillag ügyben
- 16:02
Jövő héten már aratnak Zalában
- 16:00
Esküjük betartására szólítja fel a Jobbik a fideszeseket
- 15:57
Sikeresen tesztelte a szólásszabadság határait a Jobbik
- 15:47
Bomba miatt ürítik az Országházat
- 15:35
Három forinttal kevesebbet hagyunk a benzinkúton
- 15:24
Késnek a vonatok a záhonyi vonalon
- 15:13
Regényből valóság
- 14:54
Intezív helyreállítások folynak az árvíz után
- 14:40
Obama szerint csökkenteni kell a nukleáris töltetek számát
- 14:32
Vigyázzunk a forróságban!
- 14:30
Megvan a nap leghülyébb MTI fotója
- 14:22
Tizenöt új díszpolgárt avattak Budapesten
- 14:21
2,1 milliárd foritnot csalhatott ki ügyfeleiből az ügyvéd
- 14:09
"Az anyjuk picsájával verekedjenek a drágalátos BKV sofőrök"
- 13:59
Nincs előrelépés a cseh kormányválság ügyében
- 13:46
Fej nélküli holttestet találtak
- 13:34
Izraeli csapattal meccsel a Fradi és a Diósgyőr
- 13:34
"EU diktatúra" (Videóval!)
- 13:18
Vizet osztanak az állomásokon
- 13:06
Kriza Ákos pénzért ad információt?
- 12:51
Az EU ismét a keresztény jelképek ábrázolása ellen lépett fel
- 12:40
A Reding-Bilderberg botrány és az ijedt balliberális média
- 12:34
Obama már Berlinben van
- 12:21
Csapdahelyzet - Bogár László előadása
- 12:08
Nyugati orientáció?
- 11:51
Meghurcolt felvidéki magyar: „Nem ezt vártam a kétharmadtól!”
- 11:48
Ismét szabadon lehet hajózni a Dunán
- 11:41
84 millióval több a kínai az ezredforduló óta
- 11:32
Assange biztos benne, hogy vádirat várja
- 11:20
Börtön járna a felelőtlen bankári tevékenységért
- 11:17
Félmillió tonna kristálycukrot akartak fiktíven elkönyvelni
- 11:17
Kivégezték a 11 lányt megerőszakoló vezetőt
- 11:12
Rengeteg a devizaper, továbbképzik a bírókat
- 11:00
Bűntudat helyett öntudat
- 10:55
Katasztrófa: rekordkevés gyerek született 2013-ban
- 10:40
Ön mit tud az elesett kerékpárosról?
- 10:38
Keze-lába összekötve, lefejezve, mégis öngyilkosság
- 10:31
Kormányzati légiflotta jöhet létre
- 10:22
Jobbik: A kormány fejezze be kommunista időket idéző propagandát!
- 10:18
Új sportágban számítanának Beckhamre!
- 10:12
Nem oldódtak meg a jogi kérdések az Omega slágerével kapcsolatban
- 10:01
Golyóval a fejében játszotta végig a meccset
- 10:01
Taroltak a trafiktenderen a felcsúti "Mészárosok"
- 09:54
Összes kórházi szerződését felmondta a legnagyobb gyógyszercég
- 09:49
Tagad és perel Szepesi botránykönyvének szereplője
- 09:45
Önkéntesek újítják fel a vasútállomásokat
- 09:44
Könyörögtek az utasok a részeg buszsofőrnek
- 09:33
Nem adja fel a béna rabló








