Megint előznek a románok? Szinte az összes állatot letiltották a cirkuszokból

A törvény a kutyákat, lovakat, delfineket és néhány egzotikus madárfajt sorolt a kivételek közé.

Az állatokat attól függetlenül tilos szerepeltetni, hogy fogságban vagy természetes élőhelyükön születtek és mennyire idomították be őket. A törvény megsértéséért három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetés vagy pénzbírság jár.

A törvény kihirdetését követően másfél évük van az érintett intézményeknek, hogy állatkertekben vagy rezervátumokban helyezzék el a tulajdonukban lévő, előadásokon már nem szerepeltethető állatokat.

Az év elején a bukaresti önkormányzat is határozatot hozott arról, hogy a fővárosi Globus cirkusz nem foglalkozhat többé vadállatok idomításával. Azóta a külföldi partnerek állatidomár-számait sem fogadják a román fővárosban.

Romániában több tízezer állatvédő csatlakozott ahhoz az internetes petícióhoz, amely az állatok szerepeltetésének betiltását követelte, miután januárban a Globus cirkusz tizenegy "nyugdíjba vonult" állata - két tigris, két vietnami malac, négy macska és három kutya - pusztult el egy tűzvészben.

Az Agerpres hírügynökség szerint a világon 21 - köztük 14 európai - ország teljesen vagy részlegesen betiltotta az állatok szerepeltetését a cirkuszokban.

Hazánkban a Magyar Nemzeti Cirkusz azt vallja, hogy az állatok tartásában példát mutatnak, és állatkerti körülményeket tudnak biztosítani állataik számára, a tanítás pedig csak jutalmazással történik.

Ettől függetlenül hasonló szabályozás Magyarországon már csak azért sem várható, mert az Orbán-kormányt teljesen hidegen hagyja az állatvédelem, az állatkínzást radikálisan szankcionáló törvényjavaslatokat rutinszerűen söprik le az asztalról.