Lavrov: részleges szíriai tűzszünetben állapodott meg az orosz és az amerikai elnök

Ha ezt sikerül a valóságba átültetni, már megérte találkozni.

A Szíria délnyugati részén, Deraa és el-Kuneitra tartományban kijelölt tűzszüneti övezetben a biztonságot az orosz katonai rendőrség fogja biztosítani, az Egyesült Államokkal és Jordániával egyeztetve lépéseit - mondta Szergej Lavrov, aki szerint az amerikai fél kötelezettséget vállalt arra, hogy ellenőrzi a tűzszünet ellenzéki oldalról történő betartását.

Az orosz diplomácia vezetője kiemelte, hogy a két vezető első hivatalos, személyes megbeszélése "konstruktív légkörben" zajlott. Megállapodtak abban is, hogy Moszkva és Washington képviselői együttműködnek az ukrán válság megoldásáért.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter a találkozóról szólva kiemelte, hogy Trump hangsúlyozottan felvetette Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az amerikai elnökválasztásba való orosz beavatkozás kérdését. "Intenzív és hosszú eszmecsere folyt a témáról... Az elnök nem is egyszer hangsúlyozottan visszatért rá" - mondta.

Lavrov szerint Trump elfogadta Putyin biztosítékait, hogy nem volt ilyen beavatkozás, Tillerson viszont megjegyezte, hogy nem tudni, valaha is egyetértésre jut-e a két ország ebben a kérdésben.

Tillerson is úgy vélte, hogy a két vezető megbeszélése "nagyon pozitív" volt, és gyorsan megértették egymást. "Nem nagyon hánytorgatták fel a múltat. Azzal foglalkoztak, hogy miként lehet előbbre lépni" - tette hozzá.

Szíria ügyében szó volt Bassár el-Aszad elnök sorsáról is. Az Egyesült Államok továbbra is úgy véli, hogy az elnöknek nem lehet szerepe az ország jövőjében, de az még kérdés, hogy miként távozik. A tűzszünetről szóló megállapodás részletein még dolgozni kell, de maga a megállapodás "annak az első jele, hogy az Egyesült Államok és Oroszország képes együttműködni". Trump és Putyin megvitatta azt is, hogy a tűzszünet által érintett területen kívül még hol lehetne lecsendesíteni a harcokat - mondta Tillerson.

Oroszország ugyanakkor Aszad legszorosabb szövetségese, és érdeke, hogy hatalmon maradjon, mert ettől függ az orosz befolyás a térségben.

Észak-Korea esetében eltér a két vezető álláspontja a helyzet kezelésének módját illetően. A Fehér Ház kérni fogja, hogy Oroszország tegyen többet az atom- és rakétaprogram leállításáért - mondta Tillerson.

A külügyminiszter elárulta, hogy a két vezető szinte nem is tudta abbahagyni az eszmecserét, és egy ponton Trump felesége bement hozzájuk, hogy a befejezésre kérje őket.

A nagy találkozó: Trump és Putyin kedvezően értékelte az első személyes megbeszélést

A megbeszélés előtt közösen tett sajtónyilatkozatban az elsőként megszólaló amerikai elnök kiemelte, hogy "nagyon pozitív" volt első személyes, hivatalos takálkozójuk.Hozzátette, hogy számos témáról beszéltek, folytatják a tárgyalást és arra számít, hogy az amerikai-orosz viszonyban sok kedvező fejlemény adódik a kapcsolatfelvételből.Az orosz elnök rámutatott, hogy telefonon már többször beszéltek, azonban "egy telefonbeszélgetés sohasem elég" - tette hozzá, kifejezve reményét, hogy a találkozónak lesznek eredményei.