Észak-Korea hallani sem akar az ország déli felével való párbeszédről

A dél-koreai védelmi minisztérium szóvivője közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján, hogy bár Phenjan hivatalosan még nem reagált a javaslatra, a tárca folytatja az előkészületeket a tárgyalásokra.

Dél-Korea hétfőn javasolt katonai tárgyalásokat Észak-Koreának, hogy enyhíteni lehessen a köztük lévő feszültséget, és azt is felvetette, hogy folytassák a családegyesítésnek szentelt, megszakadt konzultációkat. Szöul a pénteki napot és Panmindzson határtelepülést javasolta a találkozóra. A szöuli vöröskereszt ugyanott, augusztus elsején találkozna Észak-Korea képviselőivel a családegyesítés ügyében.

A phenjani rezsim szócsövének számító Rodong Szinmun című lap csütörtöki kommentárjában nonszensznek nevezte azt, hogy Észak-Korea javítani akarja a kétoldalú kapcsolatokat, miközben folytatja konfrontációs politikáját Észak-Korea ellen és nem adja fel az Egyesült Államoktól való függőségét. A pártlap felszólította Dél-Koreát, hogy változtasson ezen. A lap szerint Szöulnak véget kell vetnie a konfrontációnak és az ellenségeskedésnek, mert ez az előfeltétele a két ország megbékélésének.

Szöul kezdeményezése a két témában azt jelzi, hogy az új elnök, Mun Dzse In igyekszik javítani a kapcsolatokat, annak ellenére, hogy Észak-Korea interkontinentális ballisztikus rakétát próbált ki nemrégiben.

Phenjan 2016 februárjában szakított meg mindenfajta kapcsolattartás Szöullal, miután az - válaszul Észak-Korea kísérleti atomrobbantására és rakétakísérletére - felfüggesztette a közösen üzemeltetett keszongi ipari park működését.

Ezzel a jelzéssel újabb megerősítést nyertek azok a vélemények, melyek a Dél-kínai-tengert és Észak-Korea nukleáris fegyverkezését övező feszültségek kapcsán világháborús konfliktus kirobbanását helyezik kilátásba, illetve nem tartják elképzelhetőnek az egyre fokozódó ellentétek diplomáciai úton történő rendezését.