Megszólalt Brüsszel a török választás után

Reménykednek.

Rövid sajtóértekezletén Margarítisz Szkínász bizottsági szóvivő a brüsszeli testület nevében reményét fejezte ki, hogy Törökország az újraválasztott Recep Tayyip Erdoğan török államfő vezetése alatt továbbra is elkötelezett partnere lesz az EU-nak a migráció, a biztonság, a regionális stabilitás és a terrorellenes harc terén.

Az illetékes elmondta, hogy az uniós tagállamok külügy- és védelmi miniszterei luxemburgi tanácsülésükön a nap folyamán közös nyilatkozatot fognak kiadni a török választásokkal kapcsolatban.

A csaknem végleges adatok szerint Törökországban a vasárnapi előrehozott elnökválasztáson a hivatalban lévő államfő 88 százalékos választási részvétel mellett közel 53 százalékos abszolút többséget szerzett. A párhuzamosan tartott parlamenti választáson 87 százalékos részvétellel Erdoğan pártja, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) a szavazatok 42,5 százalékát szerezte meg, a nacionalista Nemzeti Mozgalom Pártjával (MHP) alkotott pártszövetségben pedig a szavazatok 53,6 százalékát mondhatja magáénak, így 342 mandátumot kaphatnak a 600-ból az egykamarás parlamentben.

Erdogan hivatalosan is behúzta az első fordulót, pártja is első lett

Recep Tayyip Erdogan győzelmét hétfőre virradóra a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) adatai is megerősítették, vagyis a szavazatok 99,9 százalékának összeszámlálása alapján a hivatalban lévő államfő a voksok 52,4 százalékát szerezte meg a Törökországban vasárnap tartott előrehozott elnökválasztáson. Pártja is az első helyen végzett.