Diplomáciai tiltakozásba kezdtek a szerbek azért, mert egy műsorban horvátnak nevezték Teslát

Diplomáciai tiltakozásba kezdtek a szerbek azért, mert egy műsorban horvátnak nevezték Teslát

Összehasonlításképpen: Budapest akkor is mélyen lapít, ha határon túli magyarokat vernek össze a Délvidéken.

Belgrád tiltakozó jegyzéket küldött Brüsszelnek, amiért az Európai Unió egyik internetes oldalán Nikola Teslát, a világhírű feltalálót horvát származásúként tüntette fel.

Az Európai Unió Tanulósarok nevű internetes oldalán azt írták, hogy a "horvát tudós" egyike volt azoknak a feltalálóknak, akik először észlelték a röntgensugárzást. A szerb külügyminiszter és a kulturális is miniszter is bocsánatkérést vár Brüsszeltől a hibás leírásért.
    
Nikola Tesla 1856-ban a Magyar Királysághoz tartozó, ma Horvátország területén található Smiljanban született szerb nemzetiségű szülők gyermekeként. Élete nagy részét külföldön töltötte, Grazban, Mariborban és Prágában tanult, majd Budapesten és Párizsban dolgozott, végül 1884-ben az Egyesült Államokba költözött. A történelemkönyvekben található leírások szerint a feltaláló azt állította, büszke szerb származására és horvát szülőföldjére.
    
Nikola Tesla származásáról Szerbiában és Horvátországban évtizedek óta vita folyik, mindkét ország sajátjának tekinti a huszadik század egyik legnagyobb géniuszát. Legismertebb találmányai között a váltakozó áram, a távirányítás és a radar előli álcázás is szerepel. Legnagyobb riválisa Thomas Edison volt.
    
A tudós 1943-ban halt meg New Yorkban, hamvait Belgrádban a róla elnevezett múzeumban őrzik, ám Zágrábban és Belgrádban is állítottak neki szobrot.