Éremeső: összesen 20 érmet szereztek a magyar olimpikonok – Tudósítás a tokiói olimpiáról

Tótka Sándor, olimpia,
Az aranyérmes Tótka Sándor a férfi kajak egyesek 200 méteres versenyének eredményhirdetésen
MTI/Kovács Tamás

Hivatalosan is elindult a tokiói olimpiai játékok, amelyet a sporttörténelem során, először zárt kapuk mögött tartanak meg a világjárvány miatt. A következő bő két hét folyamán az Alfahír folyamatosan beszámol a legfrissebb hírekről és a 173 magyar induló eredményeiről.

• Megvédte olimpiai bajnoki címét a Kárász Anna, Bodonyi Dóra, Csipes Tamara és Kozák Danuta összetételű női kajaknégyes 500 méteren. Kozák Danuta ezzel minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonja lett.
  • A Balla Virág, Takács Kincső alkotta kenu kettes ötödik lett ötödik lett 500 méteren.
  • Adolf Balázs tizenötödik lett a férfiak 1000 méteres kenu egyes számában.
  • A Nádas Bence, Béke Kornél, Tótka Sándor és Csizmadia Kolos alkotta férfi kajaknégyes hetedik lett 500 méteren.
  • A női vízilabda-válogatott 11-9-re megnyerte az oroszok elleni bronzmeccset.
  • Bronzérmet vihetnek haza a férfi vízilabdások is, miután a spanyol válogatott ellen 9-5-re nyertek az olimpia utolsó napján.

Az idei olimpia magyar érmesei:

ARANYÉREM (6)
Szilágyi Áron (férfi kard, egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, férfi kötöttfogás 77 kg)
Tótka Sándor (kajak-kenu, férfi K-1, 200 m)
Kárász Anna, Bodonyi Dóra, Csipes Tamara és Kozák Danuta (kajak-kenu, női K-4, 500 m)

EZÜSTÉREM (7)
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr, egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (finn dingi)
Lőrincz Viktor (birkózás, férfi kötöttfogás 87 kg)
Rasovszky Kristóf (hosszútávúszás, 10 km)
Csipes Tamara (kajak-kenu, női K–1, 500 m)

BRONZÉREM (7)
Férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (cselgáncs, 90 kg)
Kozák Danuta és Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)
Kovács Sarolta (öttusa)
Hárspataki Gábor (karate)
Női vízilabda (Gangl Edina, Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Gyöngyössy Anikó, Illés Anna, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Magyari Alda, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa, Szücs Gabriella, Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda)
Férfi vízilabda (Angyal Dániel, Hárai Balázs, Erdélyi Balázs, Hosnyánszky Norbert, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Mezei Tamás, Nagy Viktor, Pásztor Mátyás, Varga Dénes, Vámos Márton, Vogel Soma, Zalánki Gergő)

Összesen tehát 20 éremmel zárták idén a magyar olimpiai küldöttség tagjai a tokiói ötkarikás játékokat.

Az olimpiai láng a 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpia záróünnepsége előtt az Olimpiai Stadionban 2021. augusztus 8-án.
MTI/Czeglédi Zsolt

Magyarország a 15. helyen zárt az olimpia éremtáblázatán

Magyarország hat arannyal, hét ezüsttel és hét bronzzal, azaz összesen 20 éremmel a 15. helyen zárt a tokiói olimpia éremtáblázatán, melyen az Egyesült Államok küldöttsége végzett az élen. A második Kína lett, míg a harmadik a házigazda Japán.

Az ötkarikás játékokon 65 ország szerzett aranyat és 93 harcolt ki dobogós helyezést.

Nagy Viktor: létrehoztunk egy energiabombát, ami ma robbant a vízben

Nagy Viktor, a magyar férfi vízilabda-válogatott világ- és Európa-bajnok kapusa bevallotta: megkönnyezte, hogy pályafutása utolsó mérkőzésén megszerezték a bronzérmet a tokiói olimpián.

Éreztem, hogy a fiúk értem is játszanak, tudták jól, hogy ez karrierem utolsó találkozója, befejezem az aktív pályafutásomat. Nagyon jól esett, hogy önmaguk mellett értem is küzdöttek. Minden egyes csapattársamnak nagyon köszönöm!

- nyilatkozott a Szolnok 37 éves hálóőre, aki 2012-ben és 2016-ban egyformán ötödikként zárta az ötkarikás játékokat.

A játékos köszönetet mondott a családjának, szüleinek és a feleségének, aki 17 éve segíti őt a mindennapokban.

Nagyon sokat köszönhetek neki, többek között a megszerzett érmeimet is. Komoly hátteret biztosít, nagyon hálás vagyok neki

- fogalmazott, hozzátéve, már négy-öt éve úgy tervezte, hogy Tokióban lesz az utolsó mérkőzése.

Kicsit elkalkuláltam magam, mert ez a döntőre volt kihegyezve, sajnos az nem jött össze. Tegnapig ezen bánkódtunk, de büszke vagyok a csapatra azért is, mert aztán közösen létrehoztunk egy energiabombát, ami ma robbant a vízben. A bírók nagyon a spanyolokat támogatták és ezzel együtt is tudtunk nyerni, ez óriási dolog

- mondta Nagy Viktor, aki a második két negyedben nem kapott gólt.

Mindig kiemelem, hogy egy kapus akkor tud jól védeni, ha előttem úgy mozogna a társaim, hogy az nekem komfortos, s látom, hova jönnek a labdák. Úgyhogy ez csapatmunka volt

- hangsúlyozta.

Nagyon jó érzés úgy abbahagyni, úgy felülni a repülőre, hogy visszük haza az országnak, a családunknak, saját magunknak az érmet

- zárta szavait Nagy Viktor.

(MTI)

Märcz Tamás: örömmel és boldogsággal megyünk haza

Märcz Tamás, a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya azt mondta, boldogan utaznak haza a bronzéremmel a tokiói olimpiáról.

Az együttes a vasárnapi helyosztón 9-5-re verte a spanyolokat.

Fel kellett rázni a fiúkat, gyorsan túl kellett lépni az elődöntős vereségen

- kezdte értékelését a szakember, hozzátéve: "Fájó volt a görögök ellen nem bejutni az olimpiai döntőbe, hiszen bármikor aláírtuk volna a kezdés előtt, hogy a görögökkel játsszuk az elődöntőt. De összeraktuk magunkat, nyomatékosítottuk magunkban, hogy mi az, amit el akarunk érni, mik a motivációs erők, Nagy Viktor utolsó mérkőzésétől kezdve addig, hogy nem biztos, hogy mindenkinek lesz egy másik lehetősége nemcsak érmet szerezni, hanem egyáltalán olimpián szerepelni. Az sem volt biztos, hogy megrendezik az olimpiát, nem tudhattuk, hogy egyáltalán itt lehetünk-e. Mondtam a fiúknak, hogy az ilyen lehetőségekkel élni kell."

Ahogy fogalmazott: örömmel és boldogsággal mennek haza, győzelemmel, sikerrel és jövőképpel. A spanyolok elleni meccsről úgy nyilatkozott, hogy egy ilyen csapattól tartani kell, ráadásul az elmúlt időszakban nagyon szoros mérkőzéseket játszottak egymással.

"Szerintem a három legnagyobb esélyes között volt a spanyol válogatott, nagyon stabilak. Az elmúlt időszakban nagyon nyomták a gázpedált, kíváncsi voltam, hogy meddig bírják. A szerbeknek is klasszis egyéni teljesítményekre volt szükségük ellenük az elődöntőben, úgyhogy óriási értéke van annak, hogy így tudtuk őket legyőzni. Egy picit lehet, hogy elfáradtak a végére. Mi pedig jól reagáltunk mindenre, sokkal több kiállítást kellett kivédekeznünk, mint nekik, de erre fel is voltunk készülve" - elemzett Märcz, aki bevallotta, hogy kicsit elérzékenyült, mert fontos volt számára is, hogy a játékosok bronzéremmel a kezükben menjenek haza.

Remélem, hogy lesz lehetőségük még ennél csillogóbb éremért is játszani. Van potenciál a jövő férfi vízilabdázóiban is

- mondta.

A szakember egyben gratulált a női válogatottnak, amely szombaton ugyancsak bronzérmet szerzett Tokióban.

A búcsúzó Nagy Viktorról azt mondta: köszöni neki, hogy kitartott, szerinte extrát nyújtott ahhoz képest, mint amit év közben lehetett látni tőle, és örül annak, hogy éremmel távozik.

A csapatkapitány Varga Dénes is azzal kezdte, hogy bár a kapus kérte tőlük, hogy küzdjenek érte is, ezt nem is kellett volna mondania.

Volt bennünk annyi betyárbecsület, hogy ha már tudjuk, hogy az utolsó mérkőzése, akkor nem csak az országunkért, hanem érte is küzdjünk egy kicsit jobban

- árulta el.

A bronzmeccsről szólva a Ferencváros pólósa azt mondta, a spanyolok néhány játékosa nem kapta el a ritmust, s ezt ők ki tudták használni.

Emellett jól védekeztünk, illetve Viktor jól védett

- jelentette ki.

Hárai Balázs úgy fogalmazott, arannyal felérő számukra ez a bronzérem, mert nagyon sokat dolgoztak az elmúlt években azért, hogy éremmel távozzanak a japán fővárosból.

Nagyon elfáradtam a bronzmeccsen. Hogy ez volt-e az utolsó olimpiám? Még nem tudom. Párizsban még nem jártam, hogy a családdal megyek-e nyaralni vagy az olimpiára, majd elválik. Még nem nézek ennyire előre

- nyilatkozott.

(MTI)

Íme, a férfi vízilabda-válogatott bronzmeccsének összefoglalója

Ha esetleg lemaradt volna róla, itt megtekintheti a magyar csapat spanyolokkal vívott és bronzéremmel zárult mérkőzésének összefoglalóját.

Videó: Eurosport.hu

A magyar férfi vízilabdázók bronzérmet nyertek

A magyar férfi vízilabda válogatott Spanyolország ellen játszotta a bronzmeccset a tokiói nyári olimpia utolsó napján, vasárnap.

Az elődöntőben a görög válogatottól kikapott a Märcz Tamás szövetségi kapitány vezette csapat 9-6-ra, így a harmadik helyért küzdhettünk. Legutóbb a 2008-as olimpián szerzett érmet az együttes, míg az előző két ötkarikás játékok során egyaránt ötödik helyezéssel zárt a férfi vízilabda-válogatott.

A mai, zárónapi helyosztón az első negyed végére 3-3-as döntetlenen állt a spanyolok ellen zajló mérkőzés. A kiélezett meccsen a második negyed végére 5-5-ös állás következett. A harmadik negyedben pedig sikerült egygólos előnyt szereznie a magyar játékosoknak. Végül a negyedik negyed során előbb két-, majd háromgólos különbséggel vettük át a vezetést anélkül, hogy a spanyolok újabb pontot szereztek volna.

A magyar válogatott játékosai a 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpia férfi vízilabdatornáján a harmadik helyért játszott Magyarország - Spanyolország mérkőzés előtt 2021. aug. 8-án.
MTI/Illyés Tibor

A sokáig szoros meccs vége előtt nem sokkal 9-5-ös állást könyvelhettünk el, ezzel

a magyar válogatott megnyerte a bronzmeccset a spanyol csapat ellen, így újabb olimpiai éremmel gazdagodtunk.

Muszukajev az ötödik helyen végzett

A szabadfogású birkózók 65 kilogrammos kategóriájában szereplő Muszukajev Iszmail kikapott a szombati bronzmérkőzésen a tokiói olimpián, így az ötödik helyen végzett.

A kabardföldi születésű, 2019 óta magyar színekben versenyző Muszukajev a helyosztón 5-0-s vereséget szenvedett a vb-címvédő orosz Gadzsimurad Rasidovtól.

Muszukajev Iszmail (kékben) és a mongol Tulga Tumur Ochir a férfi szabadfogású birkózók 65 kilogrammos kategóriájának vigaszágas mérkőzésén a 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián.

A hatfős magyar birkózócsapat így két-két éremmel és pontszerző helyezéssel zárt a japán fővárosban. Korábban a kötöttfogásúaknál a 77 kilós Lőrincz Tamás arany-, 87 kilogrammos öccse, Viktor ezüstérmet nyert, míg a 97 kilósok között Szőke Alex lett ötödik.

(MTI)

Marosi hatodikként zárta az öttusázók versenyét

Marosi Ádám a hatodik helyen végzett a férfi öttusázók tokiói olimpiai versenyében. A másik magyar induló, Kasza Róbert 26. lett.

Győzött a brit Joseph Choong, az ezüstérmet az egyiptomi Ahmed Elgendi, a bronzot pedig a dél-koreai Dzsun Vung Te harcolta ki.

A 37 éves, Londonban olimpiai bronzérmes, 2009-ben és idén világbajnok Marosi tizedik volt a csütörtöki körvívás után, majd apránként zárkózott fel, a lövészetekkel kombinált számnak már hetedikként vághatott neki, végül pedig még egy pozíciót tudott javítani, azaz pontszerzőként zárt.

Marosi Ádám férfi öttusázó a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián 2021. augusztus 7-én.

A 35 éves Kaszának nem sikerült a vívása, ez alapvetően határozta meg a versenyét, végig a mezőny hátsó harmadában állt.

(MTI)

Íme, Magyari Alda bronzmeccset lezáró kapusgólja

10-9-es magyar vezetésnél az oroszok a kapusuk helyett mezőnyjátékost hoztak be. A lövést azonban a húszéves magyar kapus, Magyar Alda 11 másodperccel a meccs vége előtt kivédte, majd szemfülesen észrevette, hogy üres az ellenfél kapuja, és 4 másodperccel a vége előtt bravúrosan, az egész pályát átívelve belőtte a mindent eldöntő tizenegyedik magyar gólt.

Videó: Eurosport

Végre sikerült! Éremmel térnek haza a vízipólós lányok!

A pekingi, londoni és riói negyedik hely után bár a női vízilabda-válogatottnak megint nem jött össze a döntő, de a bronzérmet megnyerte az orosz válogatott felett aratott 11-9-es győzelemmel. Változatos meccs volt, néha mi, néha az oroszok vezettek 1-2 góllal, két negyed után egygólos magyar vezetés volt az állás.

A harmadik negyed azonban tragikusan sikerült, az oroszok megléptek, mi pedig egész a negyedik negyed elejééig, 10 percen keresztül képtelenek voltunk a kapuba találni. De amilyen rosszul sikerült a harmadik olyan parádés lett a negyedik negyed, amelyben egy perccel a vége előtt átvettük a vezetést. Az oroszok tizenkilencre lapot húztak: mezőnyjátékost hoztak be a kapusuk helyett, az ő lövését azonban Magyari Alda nemcsak kivédte, hanem az egész pályán átívelve az üres orosz kapuba ívelt, így szemfüles és bravúros kapusgóllal kialakította a 11-9-es végeredményt.

A bronzérmes magyar csapat ünnepli győzelmét a tokiói nyári olimpia női vízilabdatornáján a harmadik helyért játszott Magyarország–Orosz Olimpiai Csapat mérkőzés végén
Illyés Tibor / MTI

Nézze meg újra a kajakos lányok aranyfutamát és éremátadását!

Zsinórban harmadszor aranyérmes a női kajaknégyesünk 500 méteren, Íme, az aranyérmet érő lapátolásuk!

A díjátadón pedig (mivel a vírushelyzet miatt a díjazottak a saját nyakukba akasztanák az érmeket) az aranylányok egymásnak adták a jól megérdemelt aranyérmeket! Az ezt megmutató felvételt is megmutatjuk!

Kozák Danuta sikerével minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonja lett

Minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonja lett a kajakozó Kozák Danuta, miután a női kajaknégyes tagjaként magyar idő szerint szombat reggel megnyerte hatodik olimpiai aranyérmét. Kozák pályafutása során eddig 6 arany-, valamint 1-1 ezüst- és bronzérmet tudhat magáénak, így megelőzte az eddigi csúcstartó hölgyet, a tornász Keleti Ágnest, aki 5 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzérmet szerzett az ötkarikás játékok során.

Kozák mostani diadalával két férfi olimpikont is megelőzött: Kovács Pál (6 arany- és 1 bronzérem), illetve Kárpáti Rudolf (6 aranyérem), a két legendás vívó szorult Kozák mögé. A kajaklegendát már csak Gerevich Aladár vívólegenda előzi meg, aki 7 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzéremmel vezeti hazánk örökranglistáját.

Hetedik lett 500 méteren a férfi kajaknégyes

A magyar férfi kajaknégyes a hetedik helyen végzett 500 méteren a tokiói olimpián.

A férfi kajakos kvartettek ezúttal nem az elmúlt évtizedekben megszokott 1000, hanem 500 méteren versenyeztek. A magyar egység évek óta együtt készült, de aztán Kuli István tavaszi sérülése átírta a terveket, és az olimpia előtt néhány héttel át kellett alakítani az egységet.

A magyar hajót így most Nádas Bence, Béke Kornél, Tótka Sándor és Csizmadia Kolos alkotta, közülük Nádas, Tótka és Csizmadia már aratott sikereket a japán fővárosban, Tótka megnyerte a 200 méter egyest, Csizmadia negyedik lett ugyanebben a számban, Nádas pedig ugyancsak éppen lemaradt a dobogóról Kopasz Bálinttal K-2 1000 méteren.

A magyar hajó jól lapátolt a szombati döntőben, de a dobogós helyektől messze volt. Az élen a várakozásoknak megfelelően a németek és a spanyolok vívtak nagy csatát, a táv nagy részében utóbbi hajó vezetett, de végül a németek lehajrázták őket.

A győztes egység tagja, a 39 éves Ronald Rauhe az első férfi gyorsasági kajak-kenuban, aki öt különböző olimpián is érmet tudott szerezni.

„Nagyon nehezen akart összeállni ez az egység, ráadásul otthon eléggé nyögvenyelősen tudtunk edzeni, ugyanakkor itt, a középfutam után már azt mondhattuk, hogy mindenki ráérzett, mi kell az 500 négyeshez” – nyilatkozta Tótka. „Én azt mondtam a srácoknak, hogy a döntő egy ajándék, de így is beletettük szívünket-lelkünket, és senkiben sincs hiányérzet azért, mert hetedikek lettünk.”

Csizmadia úgy vélte, mivel egyiküknek sem ez volt a fő száma az olimpián, a középfutam kivett belőlük annyit, amennyivel a fináléban akár ötödikek is lehettek volna.

„A középső 100 méterünk egy picit lassabb volt, de kihajtottuk magunkat, nem estünk szét, és ennyi edzéssel a hátunk mögött ez egy nagy siker a számunkra” – tette hozzá.

„Egy vezérevezősnek mindig sokat jelent, ha mögötte együtt van az erő, ez pedig a középfutamban és a döntőben is megvolt, de az ellenfelek olyan munkát tudtak elvégezni, amit mi hat edzés alatt sajnos nem” – összegzett Nádas.

Béke azt mondta, elégedett az eredménnyel és előre is tekintett a párizsi játékokra: „van fejlődési lehetőség, ezért biztos vagyok benne, hogy a férfi kajak négyesnek lesz keresnivalója a 2024-es olimpián”.