Lukasenka cinikusan beszélt az Ukrajnában felakasztva talált kritikusáról

Lukasenka cinikusan beszélt az Ukrajnában felakasztva talált kritikusáról

Tagadta hétfőn, újraválasztásának évfordulóján Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök, hogy országának köze lenne az Ukrajnában élő másként gondolkodó, Vitalij Sisav halálhoz, akik felakasztva találtak meg egy kijevi parkban, és akinek a halála miatt az általa vezetett szervezet a fehérorosz elnök rendszerét okolta.

"Ki nekem és Fehéroroszországnak Sisav, aki állítólag elment felakasztani magát?"

- tette fel a kérdést hétfőn tartott, szokásos éves sajtótájékoztatóján a fehérorosz vezető.

"Sisav (.) Ukrajnában volt. Támogatták az ukrán titkosszolgálatok, hiszen tudják, mivel foglalkoztak. Az önök területén volt. Az önök területén akasztotta fel magát, vagy akasztották fel. Legyenek szívesek, ezzel foglalkozzanak, és arra válaszoljanak, ki akasztott fel egy fehérorosz állampolgárt" Ukrajnában - mondta Lukasenka.

Ellenzékiek felakasztása volt a téma a belarusz állami tévé egyik műsorában, amiben egy magyar cég is hirdet

Ahogyan arról tegnap beszámoltunk, felakasztva találtak rá egy fehérorosz aktivistára Kijev egyik parkjában, nem messze a lakóhelyétől. Vitalij Sisav - akinek eltűnését hétfőn közölték - egy Kijevben bejegyzett nonprofit szervezet, az Ukrajnai Fehérorosz Ház vezetője volt, amely aktívan segítette a fehérorosz hatóságok által üldözött ellenzékieket.

Vitalij Sisav - akinek eltűnését a múlt hétfőn közölték - egy Kijevben bejegyzett nonprofit szervezet, az Ukrajnai Fehérorosz Ház vezetője volt, amely aktívan segítette a fehérorosz hatóságok által üldözött ellenzékieket.

Lukasenka szerint a fehérorosz-ukrán politikai kapcsolatok nagyon alacsony szinten vannak. Példaként felhozta, hogy az Európai Unió még nem függesztette fel a minszki légi járatokat, de Ukrajna ezt már megtette, amivel szerinte átlépte a "tiltott vonalat".

"Fehéroroszország ma az egész világ figyelmének központjában van"

- jelentette ki az elnöki palotában tartott sajtótájékoztatón az államfő, aki Litvániát és Lengyelországot okolta a két országgal közös határán kialakult menekültválság miatt.

A választás után tízezrek vonultak az utcákra Lukasenka lemondását követelve, amire az elnök elnyomással válaszolt. Számos tüntetőt őrizetbe vettek, több mint hatszázan jelenleg is börtönben vannak, sokan - közöttük legfőbb választási ellenfele, az ellenzék által a voksolás győztesének elismert Szvjatlana Cihanouszkaja és Szvjatlana Alekszijevics irodalmi Nobel-díjas írónő - száműzetésbe kényszerültek.

Az ország készülő új alkotmányával kapcsolatban a 2020. augusztus 9-i, erősen vitatott tisztaságú elnökválasztáson hatodik mandátumára megválasztott Lukasenka kijelentette, hogy abban elsődleges lesz a nemzeti jog a nemzetközi jog felett, és a témával kapcsolatos orosz tapasztalatokon fog alapulni.