Blinken: Putyin "inkább rálépett a gázpedálra és továbbment ezen a szörnyű úton"

Blinken: Putyin "inkább rálépett a gázpedálra és továbbment ezen a szörnyű úton"

Vlagyimir Putyin orosz elnök visszautasított minden, az Egyesült Államok által az ukrajnai konfliktus enyhítésére felkínált lehetőséget, és inkább fokozta a katonai jelenlétet - mondta szerdán, Washingtonban Antony Blinken amerikai külügyminiszter, a brit hivatali partnerével, Liz Trusszal közösen tartott sajtótájékoztatóján.

"Arra törekedtünk, hogy lehetőségeket biztosítsunk Putyin elnöknek. Ő az egyetlen, aki el tudja dönteni, hogy él-e velük, vagy sem. Eddig minden alkalommal, amikor lehetősége lett volna rá, inkább rálépett a gázpedálra és továbbment ezen a szörnyű úton" 

- fogalmazott Blinken.

Az amerikai külügyminiszter a háború kapcsán az MTI szerint arról is szólt: nem érti, mi a célja Moszkvának, ugyanis "az ukránok megmutatták, hogy nem fogadnának el semmilyen bábkormányt, amelyet Putyin megpróbálna beiktatni a megválasztott ukrán kormány leváltása után."

"Ha egy ilyen bábkormányt próbál hatalomra juttatni az orosz erők Ukrajnában tartásával, az egy hosszú, véres, elhúzódó zűrzavarhoz vezet" 

- tette hozzá Blinken. Az Egyesült Államok magas rangú védelmi tisztviselői a múlt hónapban azt mondták: Oroszország Ukrajna elleni inváziójának célja a kelet-európai ország kormányának "lefejezése".

Blinken "abszurdnak" nevezte Oroszország javaslatát, amely szerint humanitárius folyosókat hoznának létre Ukrajna és Oroszország között. A tárcavezető felszólította Moszkvát, hogy tegye lehetővé az ukrajnai civilek biztonságos távozását. 

"Sértő azt javasolni, hogy az ukrán nép éppen attól a kormánytól kérjen menedéket, amely semmibe veszi az életüket" 

- tette hozzá.

Liz Truss a sajtótájékoztatón közölte, hogy az Egyesült Királyság légvédelmi rendszereket fog szállítani Ukrajnának. "Az égbolt védelmének legjobb módja a légelhárító fegyverek alkalmazása, amelyeket az Egyesült Királyság szállítani fog Ukrajnának" - fogalmazott a brit külügyminiszter.

Truss arról is beszélt, hogy az Egyesült Királyság nem törekszik repüléstilalmi zóna létrehozására az ukrajnai humanitárius folyosók felett, mivel ez "közvetlen konfrontációhoz vezetne a NATO és Oroszország között."

A brit tárcavezető hozzátette: az Egyesült Királyság azt szeretné, ha Oroszországot teljes mértékben kizárnák a SWIFT nemzetközi bankközi kommunikációs és tranzakciós hálózatból, és a G7-országok beszüntetnék az orosz olaj és földgáz felhasználását.

"Meg kell dupláznunk a szankcióinkat"

- mondta.

Truss szerint Oroszország Ukrajna elleni inváziója "hatalmas fájdalmat és szenvedést okoz", de Putyin nem halad olyan ütemben, mint tervezte. "Megleptük Putyint az egységünkkel és a szankcióink keménységével. (...) A bátor ukrán nép pedig meglepte eltökéltségével" - tette hozzá. 

"Most nem adhatjuk fel. Putyinnak el kell buknia" 

- hangoztatta a brit külügyminiszter.