A német kancellár az EU bővítése mellett és a vétó ellen érvelt Prágában

A német kancellár az EU bővítése mellett és a vétó ellen érvelt Prágában

Scholz szerint a közeljövőben a nyugat-balkáni országokat, Ukrajnát, Moldovát vagy Georgiát is csatlakoztatni lehetne; emellett az uniós egyhangú szavazásról fokozatosan áttérne a többségi szavazásra.

Az Európai Uniónak a közeljövőben fel kellene vennie tagjai közé egyebek között a nyugat-balkáni országokat, Ukrajnát, Moldovát vagy Georgiát - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár hétfőn az Európai Unió jövőjéről tartott előadásában a prágai Károly Egyetemen.

Olaf Scholz szerint az Európai Unió bővítése hozzájárulhatna ahhoz, hogy 

az egyesülés a jelenlegi egyhangú szavazásról fokozatosan áttérhessen a többségi szavazásra.

Az MTI szerint a kancellár felhívta a figyelmet arra, hogy "ebben a kibővített unióban növekedni fognak a tagállamok közti különbségek, ami politikai érdekeiket, gazdasági befolyásukat és szociális rendszereiket illeti". Úgy vélte, hogy 

"ott, azokon a területeken, amelyeken ma konszenzus kell, minden további tagállammal növekszik annak kockázata, hogy valamelyik ország kihasználja vétójogát és akadályozni fogja a többiek fejlődését". 

Scholz leszögezte: "Ezért azt javasoltam, hogy fokozatosan térjünk át a többségi szavazásra a közös külpolitikában, de más területeken is, mint például az adópolitika. A javaslatot annak tudatában terjesztettem elő, hogy annak Németország számára is következményei lesznek".

A kancellár előadásában ugyanakkor javasolta, hogy Európában jöjjön létre új közös légvédelmi rendszer, amely "egész Európa számára hasznos lenne", másfelől olcsóbb és hatékonyabb lenne annál, ha mindenki saját rendszert működtet.

Olaf Scholz támogatásáról biztosította Emmanuel Macron francia államfő elképzelését egy új európai politikai közösség létrehozásáról, amely lehetővé tenné az EU tagállamok szorosabb együttműködését a szervezeten kívüli országokkal.

Ukrajnával kapcsolatban Olaf Scholz felszólította az EU tagállamokat, hogy "zárják soraikat, rendezzék a régi konfliktusokat és keressenek új megoldásokat. Németország addig fogja támogatni Ukrajnát, amíg szükséges" - húzta alá. Majd megjegyezte, hogy Németország a közeljövőben újabb fegyvereket szállít Ukrajnának.