Döntöttek: fél évvel meghosszabbítja az Oroszország elleni gazdasági szankciókat az EU

Döntöttek: fél évvel meghosszabbítja az Oroszország elleni gazdasági szankciókat az EU

A most meghosszabbított gazdasági szankciók meglehetősen széles körűek: a kereskedelemre, a pénzügyekre, a technológiára és a kettős felhasználású termékekre, az iparra, a közlekedésre és a luxuscikkekre vonatkozó korlátozásokat tartalmaznak.

Az európai uniós tagországok kormányait tömörítő tanács fél évvel, azaz 2023. július 31-ig meghosszabbítja a háborút indító Oroszország egyes gazdasági ágazataira vonatkozó korlátozó intézkedéseket

- közölte döntését a testület pénteken.

Az MTI emlékeztet, a szankciókat az EU az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedésekre válaszul vezette be 2014-ben, majd 2022 februárjában kibővítette, válaszul Oroszország Ukrajnával szembeni katonai agressziójára.

A most meghosszabbított gazdasági szankciók meglehetősen széles körűek: a kereskedelemre, a pénzügyekre, a technológiára és a kettős felhasználású termékekre, az iparra, a közlekedésre és a luxuscikkekre vonatkozó korlátozásokat tartalmaznak. Az intézkedések kiterjednek továbbá a tengeri nyersolaj és egyes kőolajtermékek Oroszországból az EU-ba történő behozatalának vagy szállításának tilalmára, több orosz bank SWIFT-rendszerből való kizárására, valamint több, a Kreml által támogatott dezinformációs csatorna műsorszolgáltatási tevékenységének és engedélyének felfüggesztésére.

Orbán Viktor egyébiránt a Kossuth rádióban épp ma beszélt arról, hogy a szankciók mennyire nem élveznek támogatottságot "a magyarok" körében. Azt nem említette, hogy eddig mind a kilenc szankciós csomagot végül megszavazta az Európai Tanácsban, ellenben azt elmondta, hogy a magyar kormány nem fog támogatni olyan szankciós intézkedést, amely növelné az inflációt. A miniszterelnök többek között azt is egyértelművé tette, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók nem érinthetik az atomenergiát.