A HammerWorld híradása szerint egy szakmai stáb – webzinek szerkesztői, újságírók, zenészek, stúdiósok, grafikusok, menedzserek, bloggerek, boltosok, szervezők – által összeállított listán a legnagyobb hatású magyar metal album a Moby Dick debütáló lemeze, az 1990-ben kiadott Ugass kutya! lett. A majd’ kétszáz voksoló különböző stílusok szerint is rangsorolta a hazai rock/metal zenei színtér elmúlt évtizedekben megjelent kiadványait. Alábbi cikkünkben mindegyik lista tanulmányozható, de mi Schmiedl Tamást, a Moby Dick énekes-gitárosát is megcsörgettük, hogy gratulációnk mellett kikérjük a véleményét zenekarának tiszteletet parancsoló helyezéséről, valamint, hogy első kézből kapjunk néhány fontos információt a lemez megszületésének körülményeiről, megjelenésének időszakáról.
A legnagyobb hatású magyar metal albumok:
01. Moby Dick - Ugass kutya! (1990)
02. Pokolgép - Pokoli színjáték (1987)
03. Watch My Dying - Klausztrofónia (2004)
04. Pokolgép - Éjszakai bevetés (1989)
05. Pokolgép - Totális metal (1986)
06. Omen - Jelek (1994)
07. Pokolgép - Adj új erőt (1991)
08. Moby Dick - Kegyetlen évek (1991)
09. Subscribe - Sanity Has Left the Building (2004)
10. Neck Sprain - Heavyweight - 3rd Round (2006)
11. Ossian - Acélszív (1988)
12. Akela - Farkastörvények (1993)
13. The Bedlam - Inside Ash (1994)
14. FreshFabrik - Drive My Hand (2000)
15. Tormentor - Anno Domini (1989)
16. Ossian - Ítéletnap (1991)
17. Moby Dick - Körhinta (1992)
18. Nevergreen - Game Over (1994)
19. Stonehenge - Angelo Salutante (2001)
20. Thy Catafalque - Rengeteg (2011)
„Nagy meglepetésként ért minket a hír, nem csak a megtisztelő helyezés, hanem az időzítés miatt is. Úgy tűnhet tökéletes a forgatókönyv… 25 éve jelent meg az Ugass kutya!, a Moby Dick első albumaként, és ebből az alkalomból éppen egy speciális koncertre készülünk, aminek programja kiemelten erre a lemezre épül. Persze meglepetésnek nevezhetem azért is, mert akkoriban nem voltunk a szakma szíve csücske. Vidéki zenekarként nem volt könnyű elfogadtatni magunkat és hiába voltak nagy közönségsikereink, a szakma csak lassan fogadott be minket. Azóta felnőtt pár generáció és szívet melengető érzés, hogy most minket neveznek meg fő hatásként, azaz rajtunk nevelkedtek, a mi zenénken nőttek fel.
Az Ugass kutya az együttes életének meghatározó mérföldköve volt, hiszen akkoriban még óriási szó volt lemezt kiadni, de nekünk nem csak az első albumot, hanem az igazi áttörést jelentette. Az LP (és a kazettaváltozat) 1990 év elején jelent meg az első magánkiadónál, a Protonnál. Fontos megemlíteni, ekkor már tíz éve a pályán volt a Moby Dick, több országos turnéval a háta mögött. Korábban az állami hanglemezkiadó, a Hungaroton, több alkalommal is elutasított minket.
Talán az együttes legszínesebb albuma volt ez, ami annak is köszönhető, hogy első lemez lévén a dalok több éven át íródtak, így a csapat egy hosszabb időszakát fogta át. Erre az időre már kialakult a thrashes alapokra épülő saját stílusunk, de még a korai éveket jellemző heavy és power metal hatásokat is magunkon hordtuk. Az album hazai viszonylatban korszakalkotónak és stílusteremtőnek mondható, hiszen addig ebben a stílusban itthon még nem adtak ki hivatalos nagylemezt. A dalokat a budapesti E Stúdióban rögzítettük, többsávos szalagos magnóval, még teljesen analóg technikával. A borítót Hörcher László készítette, ami még kézzel festett olajfestmény volt és közel egy hónapig készült" - tájékoztatta szerkesztőségünket Schmiedl Tamás, a Moby Dick énekes-gitárosa.
Az Ugass kutya 2009-ben egy felfrissített frontképpel, és hangzásában is megújulva – a dalok remaszterizált verzióival – újra megjelent a Hammer Records gondozásában CD-n. Az akkori kiadást bónuszokkal is alaposan megtámogatták, hiszen az audió korong a Kegyetlen évek lemez koncertfelvételét is tartalmazta, valamint egy plusz DVD-n ennek a bulinak a képes anyaga is helyet kapott néhány extra tétellel kiegészítve.
Egy akkor készült interjúban Mentes Norbert gitáros arra a kérdésre, hogy milyennek tartja az Ugass kutya! lemezt, és a Moby Dick hatását a magyar metalvilágban, ezt nyilatkozta: „Jó időben, jó helyen hoztunk valami újat. Ezt akkoriban nem is tudtuk felfogni, és nem is értékeltük kellőképen, de nem csak mi, hanem mások sem, kivétel a közönség!”
Ahogy Smici említette, a lemezt majdnem teljes egészében eljátssza a csapat január 15-én a Barba Negra-ban rendezett thrash bulin.
A különböző stílusok szerint rangsorolt kiadványok:
(Azok a lemezek, melyek több stílusba is besorolhatók, több listán is szerepelhetnek)