Frontex: az Orbánék által köpködött EU-s szervezet hatékony határvédelmet ígér

Frontex: az Orbánék által köpködött EU-s szervezet hatékony határvédelmet ígér

A forrásországokkal is együttműködnének az illegális migráció megfékezésében.

Évtizedekig tart még az Európai Unióra (EU) nehezedő migrációs nyomás - figyelmeztetett Fabrice Leggeri, a Frontex uniós határ- és partvédelmi szervezet vezetője a Die Welt című német lapban.

Az MTI közlése szerint a Die Welt hírportálján hétfőn megjelent interjúban Leggeri kiemelte, hogy a tartósan megmaradó migrációs nyomás miatt az EU-nak és tagállamainak szorosan együtt kell működniük az unióba igyekvő emberek hazájával, hogy "élhetőbbé váljon az élet" azokban az országokban.

"A politikának nem szabad csak a határvédelemre korlátozódnia"

- tette hozzá a Frontex igazgatója.

Azzal kapcsolatban, hogy az uniós szervezet egységeit már az EU-n kívül is be lehet vetni, és nemrégiben Albániában végrehajtották az első ilyen külső akciót, elmondta, hogy egyelőre a Balkánra összpontosítanak, és az úgynevezett irreguláris migráció elleni fellépés mellett a bűnüldözésben, például a kábítószer- és a fegyvercsempészet elleni küzdelemben támogatják a helyi hatóságokat.

Rövidesen Afrikában is tevékenykedhetnek, ha az Európai Bizottság megállapodást köt bevetésükről az érintett országokkal (és a Fidesz újfent meg nem akadályozza az ottani államokkal való kooperációt... - a szerk.).

Legfőbb céljuk, hogy a líbiai Tripoli térségében kialakítsanak egy központot,

ahová visszaszállítják a Földközi-tengeren az EU felé igyekvő hajókból kimentett embereket.

A megvalósításához azonban szükséges, hogy stabilizálódjék a polgárháború sújtotta észak-afrikai ország helyzete és érvényesüljenek az alapvető emberi jogok - fejtette ki Fabrice Leggeri.

A tervezett líbiai Frontex-központ működtetéséhez jól képzett parti őrség is szükséges, ezért támogatják a líbiai parti őrség fejlesztését. Képzési programjaik nemcsak a tengeri mentésről, hanem az emberkereskedelem ellen a szárazföldön és a tengeren folytatott küzdelemről és az emberi jogok betartásáról is szólnak - ismertette.

A civil szervezetek tengeri mentési műveleteiről elmondta, hogy ha a mentőhajók túl közel vannak az észak-afrikai partokhoz, az embercsempész bűnszervezetek visszaélhetnek a helyzettel. Azonban az is egyértelmű, hogy a hajótöröttek mentése kötelesség, és a Frontex meg is akar felelni ennek a kötelességnek.

A szervezet jövőjéről elmondta, hogy a Frontex "európai határvédelmi hadtest", és remélhetőleg a tagállamok "közös büszkesége" lesz. A jelenlegi 1500 helyett 10 ezer fővel működik majd, és képességei a határvédelem és a határigazgatás valamennyi területére kiterjednek.

A Frontex kívánja megszervezni és irányítani a következő években a tagállami határvédelmi "kapacitások" modernizációját és a "klasszikus" határellenőrzési műveletek mellett egy sor további tevékenységet is végez majd. Például repülőgépeivel közreműködik az elutasított menedékkérők hazaszállításában és működteti a harmadik országokból - nem EU-s tagállamokból - származó emberek be- és kiutazásának felügyeletét szolgáló Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszert (ETIAS).

A Frontex igazgatója aláhúzta: "nem akarunk erődöt építeni Európából", a határigazgatásnak az EU külső határát legálisan átlépő évi 700 millió embert is ki kell szolgálnia.

"A modern határvédelem hatékonyságot jelent az irreguláris migráció és a biztonsági fenyegetések elleni küzdelemben, de rövid várakozási időt és magas szolgáltatási színvonalat is"

- mondta Fabrice Leggeri.

Mint emlékezetes, a déli uniós tagállamok határvédelmében kulcsszerepet játszó Frontexet az Európai Bizottság a keleti tagállamok agrártámogatásaiból, így a Magyarországnak járó pénzek egy részéből erősítette meg, miután - a lengyelek mellett elsősorban - Orbán Viktor évekig a kellő ellenőrzés hiánya miatt verte az asztalt, illetve a szükséges tájékoztatás és figyelmeztetés határait bőven átlépő hisztériakampányt folytatott az ügyben.

Amikor az unió végre úgy döntött, hogy kibővíti a Frontex lehetőségeit, a Fidesznek természetesen  nem tetszett a dolog: hivatalosan a szervezet szerintük kevés létszámával indokolták a kritikát, ám ennél szakmaibb érvet képtelenek voltak felhozni, valójában pedig egészen nyilvánvaló volt, hogy a zsebükből kivett uniós források hiány fájt nekik ennyire...

Megvalósul Orbán álma: az Európai Bizottság sokkal hatékonyabb külső határvédelmet javasol | Alfahír

A javaslatok megerősítik az Európai Határ- és Parti Őrségét (Frontex) és az Európai Unió Menekültügyi Ügynökséget annak érdekében, hogy a tagállamok mindenkor teljes körű uniós műveleti támogatást vehessenek igénybe.A javaslat szerint tízezer fős műveleti személyzetből álló készenléti alakulatot hoznak létre 2020-ig, amely kiszámítható és megfelelő forrást kap személyzetre és felszerelésre.