A javaslatok megerősítik az Európai Határ- és Parti Őrségét (Frontex) és az Európai Unió Menekültügyi Ügynökséget annak érdekében, hogy a tagállamok mindenkor teljes körű uniós műveleti támogatást vehessenek igénybe.
A javaslat szerint tízezer fős műveleti személyzetből álló készenléti alakulatot hoznak létre 2020-ig, amely kiszámítható és megfelelő forrást kap személyzetre és felszerelésre.
A Frontex készenléti alakulatának tagjai képesek lesznek személyazonosság-ellenőrzésre, a beléptetés engedélyezésére vagy megtagadására, az illetéktelenek határ menti feltartóztatása.
Az ügynökség képes lesz segíteni a tagállamokat a kiutasítási eljárásokban is. Segít a jogellenesen tartózkodó nem uniós állampolgárok azonosításában, támogatást nyújt a nemzeti hatóságoknak az úti okmány beszerzésében és a kiutasítási határozatok előkészítésében.
Mindazonáltal a nemzeti hatóságok továbbra is felelősek maradnak a tényleges kiutasítási határozatok kibocsátásáért.
A Frontex javasolt korszerűsítésének összköltsége 1,2 milliárd eurót (egy euró mintegy 320 forint) tesz ki a 2019-2020-as időszakban. A 2021-2027 közötti új uniós költségvetési időszakra javasolt összköltség 11,3 milliárd euró.
Amiről hallgatnak: a Magyarországtól elvett uniós pénzekből bővülne a Fidesz által hiányolt EU-s határvédelem
Érdekes közleményt adott ki a Miniszterelnökség, melyben egyszerre kérik számon az Európai Unión a hatékonyabb határvédelmet, és háborognak azon, hogy a következő uniós költségvetés megkurtítaná a keleti tagállamok kohéziós és agrártámogatásait. A miniszterelnökségi munkatársak csak egy, nagyon lényeges logikai elemet felejtettek ki hibátlan érvrendszerükből.
Menekültek továbbra is jöhetnének
Az uniós bizottság javaslatot tett az Európába irányuló legális migráció lehetőségének bővítése is.
Mint írták, a védelemre szorulók által igénybe vehető jogszerű és legális lehetőségek, valamint a szükségleteken alapuló munkaerő-migrációra vonatkozó vonzó csatornák kialakítása a kiegyensúlyozott és átfogó migrációs politika elengedhetetlen eleme.
A bizottság szerint uniós kékkártya-rendszerről kell megállapodni, amelynek célja, hogy magas szintű képzettséggel rendelkező munkavállalókat vonzzon az EU-ba, és javítsa az uniós gazdaság versenyképességét.
A javaslat szerint meg kell erősíteni az unión kívüli országokkal kötött együttműködést, ezen belül pedig olyan, jogszerű migrációra vonatkozó kísérleti projekteket kell kialakítani még az év végéig, amelyek több afrikai ország részvételével zajlanak, és ösztönzést nyújthatnak a migrációs együttműködés javításához.
A bizottság aláhúzta:
a tagállamoknak fokozniuk kell arra irányuló erőfeszítéseiket, hogy 2019 októberéig teljesítsék kötelezettségvállalásukat a nemzetközi védelemre szoruló 50 ezer migráns áttelepítésére.
Az erőfeszítések teljes körű, hosszú távú összehangolása érdekében megállapodásra kell jutni az uniós áttelepítési keretről szóló 2016-os bizottsági javaslatról is - tették hozzá.
Juncker megerősítené az Európai Unió szerepét a világban
Az Európai Unió a béke záloga a kontinensen, ezért nagyobb tiszteletet érdemel, nem szabad bemocskolni - jelentette ki évértékelő beszédében az EB elnöke."Örüljünk neki, hogy békés kontinensen élhetünk, olyan Európában, amely az uniónak köszönhetően békés"- mondta Jean-Claude Juncker."Utasítsuk el azt a nacionalizmust, amely bűnösöket keres az együttélést lehetővé tévő megoldások helyett"- tette hozzá.
Frissítés:
A terror ellen is hatékonyabban lépnének föl
Az EB az Európai Ügyészség megerősítésével küzdene a határon átnyúló terrorfenyegetettség ellen.
Az uniós intézmény a meglévő hiányosságokat egyebek mellett összehangolt nyomozások által pótolja majd. Feladatkörébe tartozna a több uniós országot érintő terrorista ügyekkel foglalkozó tagállami hatóságok és uniós ügynökségek irányítása és munkájuk összehangolása.
Hatékonysága érdekében áttekintést nyerne a terroristák tevékenységéről az által, hogy könnyebben hozzáférhetne a tagállamoktól származó információkhoz. Helyzeténél fogva unió-szerte hatékonyabban gyűjthetné az információkat és oszthatná meg azokat, a többi között az uniós ügyészségi együttműködési szervezettel (Eurojust) és az Európai Unió rendőri együttműködést koordináló szervezetével (Europol), valamint unión kívüli országokkal.
A bizottság új szabályokat javasolt a terrorista tartalmak eltávolítására az internetről. A javaslat szerint egyértelmű szabályok hatálya alá kerül minden olyan internetes platform, amely az Európai Unióban kíván szolgáltatást nyújtani, annak megakadályozása érdekében, hogy terrorista tartalom terjesztése céljából visszaéljenek ezekkel a szolgáltatásokkal. Emellett erőteljes biztosítékokat vezet be arra vonatkozóan, hogy megóvják a véleménynyilvánítás szabadságát az interneten, és gondoskodjanak arról, hogy az intézkedések kizárólag a terrorista tartalmakat célozzák.
A tájékoztatás szerint mivel a terrorista tartalmak a felbukkanásuk utáni első órákban a legkárosabbak, a bizottság kötelező érvényű egyórás határidőt javasol a tartalom eltávolítására az illetékes nemzeti hatóságoktól érkező erre irányuló végzést követően.
A terrorista tartalmak terjedésével kapcsolatos kockázat mértékétől függően, az internetes szolgáltatók kötelesek lesznek megelőző intézkedéseket hozni, hogy jobban védjék platformjaikat és felhasználóikat a terrorista célú visszaéléssel szemben.
A javaslat egyebek mellett keretet teremt a az internetes szolgáltatók, a tagállamok és az Europol közötti megerősített együttműködéshez is.
A szolgáltatóknak és a tagállamoknak az eltávolítási végzések és értesítések nyomon követésének megkönnyítése érdekében a hét minden napján 24 órában elérhető kapcsolattartó pontokat kell kijelölniük - áll a szövegben.