Oroszország rekordot döntene a búza exportban

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) legfrissebb előrejelzése szerint az orosz búzakivitel 36 millió tonna lesz. Orosz szakértők egy része a kivitel jelenlegi dinamikája alapján arra következtet, hogy az export meghaladja majd ezt a mennyiséget. A SovEcon orosz gazdaságkutató például 36,6 millió tonna búza exportjára számít. Az orosz mezőgazdasági minisztérium 35 millió tonna búza kivitelét valószínűsíti.     

Az eddigi kiviteli rekordot az Egyesült Államok tartja 36,1 millió tonnával, amit még a 2010/2011-es mezőgazdasági évben állított be.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium adatai szerint az orosz búzaexport a december végével záródott hat hónapban 21,8 millió tonna volt. 

Az orosz búza legnagyobb vásárlói a december végével záródott hat hónapban Egyiptom és Törökország volt, a korábbi évekhez hasonlóan. Szakértők rámutattak ugyanakkor arra, hogy az elmúlt néhány hónapban megugrottak a bangladesi, az indonéz, a vietnami és a nigériai vásárlások. A hat hónapban Oroszország annyi búzát exportált Indonéziába és Vietnamba, mint az előző egész évben. 

Oroszország ezen kívül rekordmennyiségű búzát exportált a hat hónapban Dél-Koreába, a Fülöp-szigetekre és Malajziába, de jelentősen nőtt a kivitele a terményből számos afrikai országba, így Szudánba, Kenyába, a Dél-afrikai Köztársaságba, Mozambikba, Ugandába és Ghánába.  

Oroszországban tavaly valamivel 81 millió tonnát meghaladó mennyiségű búzárt takarítottak be az egy évvel korábbi 73,3 millió tonna után.

Új módi

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Jobbik a magyar vidék felemelése során szakítana bizonyos dogmákkal, és nem ipari nyersanyagot termeltetne a magyar agráriummal, hanem magas hozzáadott értékkel bíró élelmiszeripari termékkel lépne be a nemzetközi piacra.

A Jobbik 30 millió ember élelmezésére készül

A Jobbik hazánkat ismét élelmiszer nagyhatalommá tenné, hogy Magyarország újra betölthesse Közép-Európa éléstárának szerepét. Magyar Zoltán, a Jobbik agrárpolitikusa szerint egyértelmű, ha kihasználnánk természeti, mezőgazdasági adottságainkat, még a jelen körülmények között, középtávon is hazánk 20 millió embert tudna ellátni élelmiszer-ipari termékekkel. Viszont az öntözéses területek növelésével, valamint a XXI.