A volt katalán miniszterelnököt előbb tartóztatnák le, minthogy átvehesse mandátumát - Strasbourgban tüntettek

A volt katalán miniszterelnököt előbb tartóztatnák le, minthogy átvehesse mandátumát - Strasbourgban tüntettek

Míg a nagyok zárt ajtók mögött éppen arról döntöttek, hogyan osszák szét az Európai Unió vezető pozícióit, addig jelentős tömeg gyűlt össze az Európai Parlament épülete előtt katalán zászlókat lengetve.

Ők nem a pozíciók miatt emelték fel a hangjukat, hanem azért, hogy szavazataik, amit a volt katalán elnökre, Carles Puigdemontra és társaira adtak, ne vesszenek kárba. Puigdemont ugyanis EP-mandátumot nyert, de azt egyelőre nem vette át, mivel ahhoz fel kellene esküdnie Madridban a spanyol alkotmányra, ami esetében nem is olyan egyszerű, hiszen 2017 októbere óta két társával együtt külföldi száműzetésbe menekült és Spanyolország területén elfogatóparancs lépett ellenük érvénybe.

A három katalán függetlenségi politikus az EP-választást jó lehetőségnek látta arra, hogy a katalán kisebbség érdekeit az Európai Parlament elé vigyék, így a spanyol bíróságoknak nagy fejtörést okozva úgy döntöttek, hogy az Együtt Katalóniáért (Junts pel Catalunya) nevű pártszövetség európai parlamenti (EP) választási listájáról próbálnak bekerülni a kontinens egyik legfőbb döntéshozatali szervébe. Carles Puigdemontnak pedig sikerült is mandátumot szereznie, ám kicsit elszámolta magát.

A volt katalán kormányfő korábban úgy nyilatkozott, hogy az Európai Parlament tagjává választása esetén azonnal mentelmi jog illetné meg, és hazatérhetne Katalóniába anélkül, hogy a spanyol hatóságok őrizetbe vennék az érvényben lévő elfogatóparancs ellenére. Az EP jogi szolgálatának április 17-i közleménye azonban arról tájékoztatott, hogy ahhoz, hogy mentességet élvezhessen, előbb képviselői esküt kell tennie, méghozzá országának törvényei szerint előírt módon. Ez Spanyolország esetében a madridi központi választási bizottság előtti személyes megjelenést és eskütételt jelenti.

Puigdemont június 17-én ügyvédjét, Gonzalo Boyét küldte maga helyett a spanyol fővárosba, aki átadott a bizottságnak egy belga közjegyző által hitelesített eskütételi dokumentumot, amit a testület nem fogadott el és a politikus európai parlamenti mandátumát betöltetlennek nyilvánította.

Szintén betöltetlen maradt Antoni Comín EP-mandátuma, aki Puigdemont leváltott kormányának egészségügyi tanácsosa volt és vele együtt menekült külföldre, valamint Oriol Junqueras volt katalán elnökhelyettes mandátuma, aki a függetlenségért folytatott népszavazás megrendezése és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt 18 hónapja van előzetes letartóztatásban. Előbbi szintén az ellene érvényben lévő elfogatóparancs miatt maradt távol az eskütételtől, míg utóbbinak a legfelsőbb bíróság nem engedélyezte, hogy elhagyja a börtönt, míg átveszi megbízatását.

Az abszurd helyzetet a katalánok nem hagyták annyiban és hétfőn, valamint kedden délelőtt, mikor az Európai Parlament alakuló ülését tartotta, óriási tömeggel képviseltették magukat Strasbourgban. A tüntetők szerint elfogadhatatlan, hogy az EU nem talál megoldást erre a helyzetre, ezzel ugyanis 2,3 millió ember szavazatát veszi semmibe.