E referendum ötletét a Jobbik vetett fel annak érdekében, hogy hasonló eszköz által senkit se lehessen Magyarországra telepíteni. Ugyanis arról továbbra is viták folynak, hogy miről lehet népszavazást tartani és miről nem, ám mivel nem létezik olyan nemzetközi szerződés, amelynek a tárgyáról beszélhetnénk, egy gyors és precíz Alaptörvény-módosítással igenis lehetséges lenne megkérdezni erről a magyar választókat, mégpedig közvetlen módon. Az így feltételezhetően megnyerhető több millió elutasító szavazat pedig kellő legitimációt biztosítana a mindenkori kormányzatnak, hogy elvethessen bármilyen kvótaszerű megoldási javaslatot. Erre a Fidesz–KDNP mégsem mutat nyitottságot – fejti ki a dokumentumban nézőpontját Z. Kárpát Dániel, a Jobbik frakcióvezető-helyettese.
A Jobbik szerint bármilyen kvóta kiengedi a szellemet a palackból, s olyan ajtót tár ki, amelyet később már nem lehet bezárni. A Fidesz „igen vérszegény javaslata, a világkvóta pedig csak ugyanezt a problémát terítené szét egy még szélesebb körben, de maga is elismeri, hogy a migrációs „utánpótlás” kiapadhatatlan, így a kormányzati vagy a brüsszeli ötletekkel csak a következményeket próbálnák kezelni.”
Ezzel szemben a Jobbik senkit nem engedne idetelepíteni, főleg nem integrálni, s nem biztosítana az ide érkezőknek sem szavazati jogot, sem indokolatlan szociális ellátási formákat. Az új törésvonal szemmel láthatóan a kvótát támogató és az azt elutasító erők, azaz Jobbik között húzódik, ezért a párt felszólítja a kormányt, hogy támogassa elképzelésüket: a magyar választók közvetlen módon történő megkérdezését.