A saját villamosenergia-termelés megvalósítása jelentős költségcsökkentési lehetőség az egyetem számára, mely egyrészt a növekvő műszerpark, másrészt a globális felmelegedés okozta egyre melegebb nyári hőmérsékletet ellensúlyozó klímatechnológia üzemeltetési költségeinek megnövekedésével küzd.
A napelemek telepítése több előnnyel is jár: a csúcsigényeket adó légkondicionálási időszak villamosenergia felhasználása egybeesik a napelemek maximális termelésének időszakával. Járulékos előny, hogy a napelemek árnyékolják a tetőt, az elvonandó hőenergiát ezen a felületen így a felére, harmadára csökkentik.
A tervek szerint augusztus végére befejeződő projekt során telepítendő napelemek beépített teljesítménye összesen 510 kW, éves energiatermelése várhatóan 626 513 kWh, ami évente 22,44 millió forint villamos energia megtakarítást jelent az egyetem részére. A berendezések üzemelési ideje hosszú, 35 év, karbantartást, kezelő személyzetet szinte nem is igényel.
A fejlesztés összhangban van az SZTE energetikakorszerűsítési, környezettudatos törekvéseivel. A Tisza-parti universitas a világ zöld egyetemeit összehasonlító 2014-es világrangsorában a legjobb 20 közé emelkedett, Európában az előkelő 11. helyen áll, Magyarországon pedig változatlanul a legzöldebb felsőoktatási intézménynek számít.
Az SZTE 24 épületére 2013-ban már 2700 darab, összességében 660 kW kapacitású napelemet telepítettek, ezek az intézmény akkori éves 10 GWh villamosenergia-igényének 7 százalékát állították elő.