Januárban a legerősebb ellenzéki párt kemény kritikával élt a kormánypártok javaslatával, illetve az ötpártinak mondott egyeztetésekkel szemben. Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője akkor úgy fogalmazott, hogy az Alaptörvény-módosító indítvány túlhatalmat biztosítana az Orbán-kormánynak.
"Az előterjesztésről mindössze egyetlen, ötpártinak meghirdetett megbeszélést tartottak, melyre a munkaanyagot mindössze pár órával a találkozó előtt bocsátották rendelkezésünkre, és amelyről korábban kijelentettük, jelen formájában elfogadhatatlannak tartjuk"
- jelentette ki januárban Mirkóczki.
Több mint fél évig tartott a vita (parlamentben, bizottságokban) mire a kormányzat végre megértette, hogy az ellenzéki pártok véleményének semmibevételével nem lehet egy kétharmados törvény támogatását elérni, így a Jobbiknak ismét sikerült ellenzékből kormányoznia - felelősen gondolkodó ellenzéki pártként, egy megváltozott európai helyzetben.
Ez egy hosszú történet vége, közölte lapunkkal Gyöngyösi Márton, a Jobbik országgyűlési képviselője. Felidézte: rossz volt az indítás, egy olyan alapról indultunk el, amelyet nagyon sok kritika ért, többek között a Jobbik részéről is.
A nemzeti párt számtalan módosító javaslattal élt, amelynek döntő többségére nyitottság mutatkozott a kormánypártok részéről, már csak azért is, mert a kétharmad érdekében szükség volt kompromisszumra való törekvésre. A legfontosabb javaslatainkat befogadta a kormány - szögezte le Gyöngyösi, véleménye szerint sikerült elmozdulni azokról a pontokról, amelyeket elfogadhatatlannak tartott a Jobbik.
"Meggyőződésem, most egy jó törvénytervezet született, amely szolgálja hazánknak a biztonságát és az országunk védelmét"
- mondta el.
Az ellenzéki képviselő úgy látja megvannak a módosításokban a megfelelő garanciák, amelyek megteremtik azt az egyensúlyt, amely egy vészhelyzet esetén a kormányzati intézkedések, illetőleg a szabadság-, szólás és gyülekezési jogok között fenn kell, hogy álljanak.