Eddig sem hárították át az indokolt mértékben az áremeléseket az éttermekben a fogyasztókra – mondta a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke, Kovács László a Világgazdaságnak.
Az ipartestület elnöke úgy látja, hogy akár 40-50 százalékos éttermi áremelkedés is indokoltnak tűnik nyár elejére az üzemanyagár sapka esetleges megszüntetése és az ezzel járó költségnövekedések miatt.
Kovács szerint az elmúlt két évben felhalmozódott annyi lakossági megtakarítás, ami elég fedezetet képes biztosítani a fogyasztási szint fenntartásához, mivel a korlátozások utáni időszakban az emberek igyekeznek a lehetőségeikhez mérten jól érezni magukat, így szívesen költekeznek.
Az viszont már az iparkamara elnöke szerint is kérdés, hogy a háború hatásai – a megcsappanó ukrán gabona- és takarmánynövény-export, az esetleg elzáródó orosz gázcsapok, az akadozó acéltermelés – nyomán elkerülhetetlenné váló, az élet minden területén jelentkező drágulás mekkora mértékben fogja majd vissza a fogyasztást. Példaként egy családi ebédet említett, ami a jelenleg egy négytagú asztaltársaságnál nagyjából 15-20 ezer forintba kerül, ezért pedig nem fognak 25-30 ezer forintot kifizetni, még akkor sem, ha a jóval nagyobb végszámlán a vendéglős egy forinttal sem keres többet.
„A nyár vízválasztó lehet az idén, fontos lenne belföldön tartani a turistákat, hogy ne külföldre vigyék a pénzüket, hanem tartsák életben a vendéglátóipart”
– fogalmazott Kovács László.
Az ipartestület elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a vendéglátástól függ közvetlenül és közvetve – családtagokkal együtt – félmillió ember megélhetése, ezért fontos volna a korábbiakhoz hasonlóan sikeres turisztikai kampányokkal itthon tartani a belföldi vendégeket.