Egy hónapig otthon maradhatnak feleségükkel és újszülött gyermekükkel az apák Ausztriában. A gyermekgondozási pótszabadságot ("Papamonat"-ot) szeptembertől lehet igényelni - írja az osztrák sajtóra hivatkozva az MTI. A kezdeményezés útja a törvénybe iktatásig arra is rámutat, hogyan működik egy normális demokrácia.
Az apáknak Ausztriában gyermekük születésének időpontjától nyolc héten át van lehetőségük arra, hogy megkezdjék az egy hónapos gyermekgondozási szabadságot, a "Papamonat"-ot.
(Ausztriában évente 86 ezer gyermek születik; közülük eddig minden ötödik tölthetett el együtt hosszabb időt az édesapjával.) Az "apaszabadságot" az egynemű szülők, a nem vérszerinti szülők és a nevelőszülők is igénybe vehetik.
Az "apaszabadságot" csak azok vehetik igénybe, akik feleségükkel és gyermekükkel közös háztartásban élnek. Feltétel az is, hogy a munkáltatót időben, legkésőbb a szabadság megkezdése előtt három hónappal értesíteni kell. (A szeptember 1-je és november 30-a között születendő gyermekek esetében ez a határidő rövidebb.)
Az apák az otthon töltött időt megelőző és az azt követő egy hónapban "védettek", vagyis nem lehet őket elbocsátani. Az "apaszabadság" idején az apák fizetést nem kapnak; ahelyett naponta 22,60 euró, összesen 700 euró támogatásban részesülnek. Erre az időre jár nekik ugyanakkor beteg- és nyugdíjbiztosítás.
Az állami szektorban dolgozók már 2017 márciusa óta megtehetik, hogy egy időre otthon maradjanak gyermekeikkel; a magánszektorban dolgozók esetében ugyanakkor a munkáltatók dönthették el, kiadják-e dolgozóiknak az apaszabadságot.
Az osztrák Parlament júliusban szavazta meg az apáknak járó egy hónapos gyermekgondozási szabadságot. A javaslatból úgy lett törvény, ahogyan az nálunk elképzelhetetlen. A kezdeményezés az ellenzéki Szociáldemokrata Párttól érkezett (SPÖ), majd az akkor még kormányon levő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a zöld baloldali JETZT is támogatta.
Tehát az történt, hogy
Na, ez az, ami a magyar Országgyűlésben egészen biztosan nem történhetne meg.