Frissítés 2:
A némileg magasabb részvétel a szocdemeknek kedvezett, akik az előrejelzéseket is túlszárnyalva, 30,5 százalékkal végeztek az élen.
Az igazi győztes azonban az AfD, mivel az urnazárás után megjelent első becslések szerint a formáció 21 százalék körüli eredménnyel második erő lett a tartományban.
Ez 17 helyet jelent a 71 tagú schwerini Landtagban (arról, hogy ez az eredmény miért ér föl egy győzelemmel, ITT OLVASHAT BŐVEBBEN - a szerk.).
A CDU a szavazatok 19-20 százalékával a harmadik helyre szorult, és ezzel elkönyvelhette első vereségét a 2013-ban alakult AfD-től.
Frauke Petry így kommentálta az előzetes eredményt
Az AfD Mecklenburg-Elő-Pomerániában a 21 százalékos eredményével minden várakozásunkat és a konszenzuspártok minden félelmét túlszárnyalta.
Második legerősebb pártként ülhetünk be a Landtagba.
Szívből köszönöm minden választónak a belénk helyezett bizalmat!
Minden jót kívánok fáradhatatlan aktivistáinknak és jelöltjeinknek, köszönet nekik!
(Forrás: Frauke Petry, Facebook)
Alexander Gauland, az AfD alelnöke így kommentálta az eredményt:
"Ez egy megsemmisítő vereség Merkel kancellárnak, a saját szövetségi tartományában. Lorenz Caffier túl későn és hiteltelenül határolódott el tőle, a választók pedig megérezték, hogy ki is van valójában Merkel politikája ellen."
A vert sereg
A harmadik helyre szorult CDU minden eszközzel igyekszik tompítani a kudarc élét.
A párt főtitkára, Peter Tauber hangsúlyozta, hogy nagyon örülnek az SPD kiváló eredményének, és eszük ágában sincs felbontani velük a 2006 óta érvényben lévő koalíciós együttműködést (ezzel a tereléssel tulajdonképpen egy nemlétező aggodalmat igyekezett eloszlatni - a szerk.),
Mint fogalmazott:
"Az ilyen kihívásokkal teli időkben stabil viszonyokra van szükség Mecklenburg-Elő-Pomerániában."
Az SPD sikerének farvizére felkapaszkodva még hozzátette:
"A sikeres koalíció tartós maradhat. A CDU készen áll arra, hogy Mecklenburg-Elő-Pomerániában vállalja a felelősségét."
Lorenz Caffier, a CDU jelöltje szűkszavú nyilatkozatában sajnálatosnak nevezte, hogy nem sikerült megerősíteniük a tartományi parlamentben működő frakciójukat, de ennek ellenére a jövőben szeretne "tovább küzdeni a csapattal".
Erre legfeljebb akkor lesz esélye, ha Angela Merkel nem nyeli le egészben a fiaskóért...
Frissítés 1:
Hatalmas égés Berlinben
A baloldali aktivisták ma "Kiállás a rasszizmus ellen" címmel tartottak demonstrációt a német fővárosban, ami kifejezetten az AfD ellen és a Mecklenburg-Elő-pomerániai választások befolyásolására irányult.
Azonban történt egy "kisebb" gikszer:
az eredetileg 10 ezer fősre tervezett demonstráción mindössze 2500 fő jelent meg, ami kolosszális arcvesztésnek tekinthető, pláne a német fővárosban.
Ráadásul a szervezőknek még a szokásos törés-zúzást sem sikerült kiprovokálnia a résztvevőkből, mert a menet hiába haladt el az AfD szövetségi székháza előtt, a demonstrálók nem tettek kárt az épületben, és rendőrségi jelentések szerint nyugodt körülmények között zajlott a tüntetés.
A demonstrálókat összetrombitáló gittegylet úgy próbálta tompítani a kudarc élét, hogy 6000 résztvevőről nyilatkozott, ám a hatóságok egyértelműen közölték, hogy a tömeg nem haladta meg a 2500 főt.
Ciki.
A választók szerint fontos döntésről van szó
Mecklenburg-Elő-Pomerániában azonban nem maradtak otthon az emberek.
A friss adatok szerint a választási részvétel valamivel magasabb volt, mint a tartományban az elmúlt években rendezett voksolások esetében.
Doris Petersen-Goes, tartományi választásvezető szerint 14 óráig a szavazók 32,8 százaléka járult az urnákhoz, ami 3 százalékponttal több, mint 2011-ben volt.
Hozzátette:
a szavazás mindenféle probléma nélkül, a lehető legnyugodtabb körülmények között zajlik, és nem történt rendkívüli esemény a nap folyamán.
Korábban írtuk:
A Stern beszámolója szerint fél 11 magasságában a vezető jelöltek többsége leadta szavazatát: Silke Gajek (Grüne), Cécile Bonnet-Weidhofer (FDP), Leif-Erik Holm (AfD) és Erwin Sellering (SPD) már az urnákhoz járultak, viszont a CDU színeiben induló Lorenz Caffiert még nem kapták lencsevégre voksolás közben.
A híradások szerint a választói részvételi hajlandóságot nagyban rontja a rendkívül rossz időjárás, a reggel óta hol erősebb-hol gyengébb intenzitással zuhogó eső kifejezetten a Brexit szavazást juttatja az egyszeri politikai újságíró eszébe, csak remélni tudjuk, hogy az ítéletidő itt is a jobbliberális, illetve baloldali szavazók otthonmaradását segíti majd elő.
Reményekkel telve
A sajtónak adott nyilatkozata alapján valószínűleg az AfD jelöltje, Leif-Erik Holm is ebben bízik. A volt rádiós műsorvezető így nyilatkozott pártja esélyeiről:
"Egy bőven a 20 százalékos tartományban mozgó eredményre számítunk."
Az eddigi közvélemény-kutatások ugyan szoros versenyt jósolnak a második helyért a kormányzó CDU és az AfD között (a két alakulatot gyakorlatilag fej-fej mellett, 22 százalékra taksálták a legutolsó mérések - a szerk.), az optimizmus korántsem indokolatlan Holm részéről, hiszen tavasszal Szász-Anhaltban az Alternatívának gyakorlatilag a semmiből sikerült 24,3 százalékot hoznia a tartományin.
A politikai elemzők egyetértenek abban, hogy a mai tartományi választás - a hamarosan esedékes berlinivel egyetemben - a jövőre tartandó országos voksolás előpróbája, és amennyiben az AfD itt kiüti a nyeregből a CDU-t, azzal az országos politikában is sikeresen pozicionálhatja magát Angela Merkel pártjának reális jobboldali kihívójaként.
További részletekkel a nap folyamán jelentkezünk.