A nemzeti védelmi bizottság közleménye úgy fogalmaz, hogy Észak-Korea "már rég túl van az atomfegyverek miniatürizálásának és diverzifikálásának szakaszán".
"Mi nem titkoljuk ezt a tényt" - közölte a Kim Dzsong Un vezette nagyhatalmú testület. A közleményből nem derül ki, hogy Észak-Koreának vannak-e már ilyen, rakétákra felszerelhető kis méretű atomtöltetei vagy csupán az előállításuk technológiáját ismeri.
Han Min Ku dél-koreai védelmi miniszter már tavaly októberben közölte, hogy Észak-Korea jelentős előrelépést ért el a nukleáris fegyverek miniatürizálásában, és egyre közelebb kerül a ballisztikus rakétákra illeszthető, viszonylag kis méretű nukleáris robbanófejek kifejlesztéséhez.
A gyakran kérkedő és erősen túlzó phenjani közleményeket azonban fenntartásokkal kell kezelni. Phenjan a minap jelentette be azt is, hogy sikeresen tesztelt egy új fejlesztésű, tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétát. Szakértők szerint azonban mivel a rakéta a kilövés után néhány másodperccel visszahullott a tengerbe, ez nem tekinthető teljes értékű rakétakísérletnek, hanem csupán a kilövési fázis tesztjének.
James Winnefeld amerikai tengernagy, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökhelyettese közölte kedden, hogy a tengeralattjáró tesztjéről bemutatott észak-koreai felvételt manipulálták, és Észak-Korea még évekre lehet az ilyen technológia kifejlesztésétől. Winnefeld állítását alátámasztotta két müncheni szakértő is, akik szerint a fotókat "erősen módosították", amire például a rakétából kitörő füstcsóva vízen való tükröződéséből lehet következtetni.
Dél-Koreát azonban így is aggasztják a történtek, mivel ilyesfajta technológia birtokában Észak-Korea jóval nagyobb fenyegetést jelent rá nézve, illetve Japánra és az Egyesült Államok kelet-ázsiai támaszpontjaira is.