A törvényszék elfogadta Firtas jogi képviselőinek érveit, amelyek szerint az amerikai hatóságok eljárása legalább részben politikai indíttatású és az ellene felhozott vádakat nem támasztották alá elegendő bizonyítékkal. Firtas visszakaphatja útlevelét, szabadon távozhat Ausztriából, de egyelőre nem kapja vissza az óvadékot, és jogi képviselőin keresztül elérhetőnek kell lennie az osztrák hatóságok számára.
"Egyesek azt fogják mondani, hogy Ausztria politikai dilemmával került szembe. Ha támogatja kiadatását, akkor megmutatja, hogy engedett az Egyesült Államok nyomásgyakorlásának, ha elutasítja, akkor viszont az oroszellenes lobbi fogja azt mondani, hogy Oroszország nyomásgyakorlásának engedett. Mindennek azonban nincs köze a bírósági döntéshez, amely objektív tényeken alapszik" - szögezte le Christoph Bauer bíró.
Firtast tavaly március 13-án vették kiadatási őrizetbe az osztrák hatóságok az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) jogsegélykérelme alapján, de egy hétre rá szabadlábra helyezték 125 millió eurós óvadék ellenében, azzal, hogy nem hagyhatja el Ausztriát, és rendszeresen jelentkeznie kell a rendőrségnél.
Az amerikai hatóságok vesztegetéssel és bűnszövetkezet létrehozásával vádolják a 49 éves üzletembert, Ukrajna negyedik legvagyonosabb emberét, aki egyebek mellett a földgázüzletben is érdekelt. Az amerikai hatóságok szerint Firtas indiai kormányilletékeseket vesztegetett meg, hogy titániumbányászati jogokat kapjon Ándhra Prades szövetségi államban. A kenőpénzek kifizetését Firtas beosztottai úgy tüntették fel hivatalos iratokon, mintha legális üzleti átutalások lennének, és az átutalásokhoz amerikai pénzintézeteket is felhasználtak.
Firtas jogi képviselői azzal érveltek, hogy az amerikai hatóságok a jogi eljárással nyomást akarnak gyakorolni a befolyásos ukrán üzletemberre, akit az orosz érdekek ukrajnai képviselőjének tartanak. Dmitrij Firtas a Group DF holding tulajdonosa, tagja volt a Viktor Janukovics Moszkva-barát megbuktatott ukrán elnök fémjelezte Régiók Pártja parlamenti képviselőcsoportjának. Az utóbbi 15 évben Közép- és Kelet-Európában az egyik legjelentősebb befektető volt az energiaszektorban és a vegyiparban. Az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2009 tavaszáig a Firtas érdekeltségébe tartozó, ciprusi bejegyzésű Mabofi Holding 100 százalékos tulajdona volt.