Elkészült az állami Beruházási Ügynökség friss éves beszámolója, melynek mellékleteiből kiderül, milyen beruházásra lesz még idén pénz, és mire nem. A legnagyobb tételek a budai Várra, a Fradivárosra és a BME Science Park projektre mennek, nem lesz pénz viszont a Diákvárosra, míg a Fudan egyáltalán nincs is a listán. Ugyanakkor jelentősen megcsúsztak a sportcsarnokok költségei
- írja a telex.hu az állami Beruházási Ügynökség adatai alapján.
Az ügynökség egyik fő feladata a 700 millió forintot meghaladó kormányzati magasépítési beruházások megvalósítása, de a kormányszerv bábáskodik az állami támogatásból épülő nagyobb önkormányzati, és egyéb intézményi beruházásoknál is.
A bemutatott tételek egy része különböző kormányhatározatokban már szerepelnek. A Várkapitányság, a budai vári építkezések költségszámai viszont eddig nem voltak közismertek, pláne nem így összesítve. Ebből látszik, hogy csak a budai Várban közel 340 milliárd forintot költ el a kormány.
- a Honvéd Főparancsnokság újjáépítésére 33,67 milliárd forint szerepel,
- a József Főhercegi Palotára, neoreneszánsz kertre és istállóra 56 milliárd,
- a Külügyminisztérium épületének újjáépítésére 31,3 milliárd,
- a Budavári Palota teljes felmérésére és (meg nem nevezett) halaszthatatlan beruházásokra 68,2 milliárd,
- a Várgarázs III. ütemre 18,1 milliárd,
- a Pénzügyminisztérium budai várnegyedben elhelyezésének II. ütemére 72,5 milliárd,
- a Belügyminisztérium új, Országház utcai székházára 55,3 milliárd,
- a Villamos Teherelosztó helyén épülő Nemzeti Levéltár főépületének felújítására pedig 3,7 milliárd szerepel.
A második legnagyobb tétel a BME Science Park kialakítására kiadott 160 milliárd forint, ami a BME V2 jelű egykori oktatási épületének, illetve a Goldmann György téri menzának a 106,3 milliárdos bontási költségéből, és egy 53,5 milliárdos, tudományos innovációs park kialakítására, fejlesztésére fordított összegből áll. A Népliget sportolásra alkalmas területei - Fradiváros néven futó projekt 152,6 milliárdos tétele a harmadik legnagyobb a sorban. Jelentős tétel még a debreceni Nemzeti Koronavírus-oltóanyaggyárra fordított 55 milliárd forint, és az állami szociális lakásügynökség 1500 lakásának megvalósítására költendő 95,1 milliárd forint.
A telex.hu megkereste a Beruházási Ügynökséget, arról érdeklődve, hogy mi ennek az oka, összefüggésben van-e, hogy több nagy sportberuházásra többet kell fizetni idén, mint az előirányzott költség - de egyelőre nem kaptak választ.
A saját sportberuházások mellékletben ugyanis az látszik, hogy az egyes beruházásokhoz érkező módosítási kérelmek miatt igencsak megszaladt a költségsor. A ferencvárosi Nemzeti Atlétikai Központ építéséhez például idén 9,6 milliárd forintos módosítási kérelem futott be, összesen 79 milliárdra emelve az idei költségeket.
Az eredményes közbeszerzésen túlesett, de forrásra váró nagyobb vagy érdekesebb beruházások között egymás mögött toporog a Moto GP tervezése (6 milliárd forint), a csepeli Jedlik Ányos Gimnázium felújítása (21 milliárd forint), a kőbányai multfunkciós sportcentrum és uszoda (62,7 milliárd forint), az Iparművészeti Múzeum rekonstrukciója (56 milliárd forint), vagy a Testnevelési Egyetem fejlesztése 93 milliárd forinttal.