Speidl Bianka az M1 aktuális csatorna szerda esti műsorában rámutatott: egyesek szerint az Európában már meglévő életforma, a kulturális gyökerek és hagyományok nem képviselnek olyan értéket, amelyek fenntartását érdemes biztosítani, ezzel szemben a magyar vezetés azt mondja, hogy "Európa önazonosságát meg kell próbálni megtartani", ehhez pedig bizonyos védekező mechanizmusokat kell kidolgozni az állandósuló és egyre súlyosbodó migrációs nyomás miatt.
Az M1 csatorna az interjút megelőzően bemutatta Roy Beck, a NumbersUSA, az Egyesült Államokba történő bevándorlással foglalkozó civil szervezet vezérigazgatójának korábbi előadását, amelyben arról beszélt, miért téves az az elképzelés, miszerint az Egyesült Államokba történő tömeges bevándorlás segíthet csökkenteni a szegénységet a világban. Meglátása szerint előfordulhat, hogy valójában az az 1 millió ember, akit befogadnak az amerikaiak, a legenergikusabbak, gyakran a legképzettebbek, minden bizonnyal a legelégedetlenebbek a hazájukban, és ha nem vándorolnának ki, változások előidézői lehetnének. A vezérigazgató úgy vélte: hiába fogadnak be évente akár 5 millió embert, akkor sem tudják megelőzni a kibocsátó országokban tapasztalt népesedési folyamatot.
Speidl Bianka szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a világ különböző térségeiben részben a klímaváltozás, részben pedig a spontán demográfiai fejlemények miatt olyan népességnövekedés indult el, illetve olyan szintű igény és szándék van a lakóhely megváltoztatására, ami több százmillió ember vándorlását indítja majd be.
A szakértők Afrikában 33 országban a lakosság megháromszorozódására, 10 országban ötszöröződésére számítanak, az egész észak-afrikai, közel-keleti régióban pedig egynegyedével emelkedhet rövid időn belül a népesség. Ugyanakkor az érintett országokban ehhez nem állnak rendelkezésre a szükséges források, infrastruktúrák, ezáltal Európa folyamatos nyomásnak lesz kitéve, ha a jelenlegi helyzetet "bagatellizálja" és nem törekszik arra, hogy önmagáról egy más képet adjon a világnak – hangsúlyozta.
Hozzátette: ahogy az emberi kapcsolatokban nagyon fontos, milyen jelet ad az egyik ember a másiknak, az is lényeges, hogy az egyes tagállamok milyen választ adnak a migrációs nyomásra.