Bod szerint egyre rosszabb a helyzet, itthon már a politika ural szinte mindent, az egészséges piaci működés helyett.
„Ha ugyanis a politika dönti el, hogy melyik vállalkozás nyer, akkor hosszú távon mindenki veszít.”
A közgazdász szerint most már az a kérdés, hogy lehet majd korrigálni azokat a hibákat, amik most már rendszerré csontosodtak.
Bod a KPMG-GKI elemzésére hivatkozik, mikor azt mondja, hogy uniós pénzek nélkül egyáltalán nem lett volna növekedés hazánkban, viszont ezek nélkül is történne valami, és a 0-2% körüli erősödés fenntartható. A probléma inkább a pénzek felhasználásával van.
„Az biztos, hogy az uniós pénzek felhasználása nagyon gyenge hatékonyságú.”
A növekedéshez kellene munkaerő is, ami képzettségben talán meg is lenne, de számban egyre kevésbé.
„A tőkében sem állunk bővében, ha levonjuk az uniós pénzeket.”
- teszi hozzá a közgazdász.
Szerinte a társadalmi intézményrendszer is befolyásolja a teljesítményt, így kérdés, hogy „van-e jogbiztonság, szabályozási kiszámíthatóság, tisztességes és nem korrupt állam.”
Ha ezek hiányoznak, akkor meg kell mérni, hogy mekkora az ezek miatti veszteség.
„Nálunk a kormányzati hiperaktivitás a gazdaság energiájának elvesztegetésével jár, mert a politika kezdi helyettesíteni az innovációt...”
Bod támogatja a középosztály megerősítésének gondolatát, de az ötezer „nemzeti trafikos” nem helyettesíti azt a harmincezer magyar kisembert, akiktől elvették az árusítás jogát, és ez csak egyetlen példa.
„Aki az elmúlt egy évben 25-30 helyet ugrott a leggazdagabb száz magyar listáján, az megerősödött, akinek viszont ez nem sikerült, az nem. A szikár adatok azt mutatják, hogy a társadalmunkban a jövedelmi különbségek jelentősen nőttek. Ez nem lenne gond, ha a jövedelmek fölhalmozódása a tehetségekhez igazodna, mint például a Szilícium-völgy sufnijaiból indult világcégeknél.”
Bod ezt azzal is kiegészítette, hogy az osztogatás azt az érzetet kelti az emberekben, hogy azt a pénzt kormánytól kapják, pedig az adófizetőktől származik az is.
„Ha kevesebbet szedett volna be a kormány, s a különbözetet a gazdaságban hagyta volna, jobban állna az ország.”