Az Országgyűlés Európai ügyek bizottságának hétfői ülésén a brit kilépés kapcsán meghallgatták Iain Lindsay brit nagykövetet és Takács Szabolcsot, a kormány Brexit-ügyi miniszteri biztosát, Elhangzott: szeptember végéig 55 600 magyar kérelmezte az Egyesült Királyságban a letelepedett státuszt – írja a hvg.hu.
Hörcsik Richárd bizottsági elnök a Forsyte Sagához hasonlította a 2016-os népszavazás óta tartó folyamatot, amelyben „ember legyen a talpán, aki tudja, éppen hol tartanak a tárgyalások”.
A lap beszámolója szerint Takács Szabolcs elmondta: az Egyesült Királyságban élő, a kormány által 150-200 ezer fősre becsült magyar közösség helyzetét rendezték a brit jogszabályok, és a viszonyosság alapján az itt élő britekét is. Arról is beszámolt, hogy az 55 ezres regisztráció a tizedik legmagasabb a nemzetek közül, és bár sokan úgy gondolják, hogy a bevándorlásban a kelet-közép-európai országok járnak élen, valójában a magyarok előtt vannak a franciák, az olaszok vagy a spanyolok is.
A kormány Brexit-ügyi miniszteri biztos arra is felhívta a figyelmet: egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy a brit kilépés utáni kereskedelmet milyen mértékben terhelik majd vámok. Takács Szabolcs szerint, ha abból a javaslatból indulunk ki, amelyről nemrég kezdett el tárgyalni a brit parlament, az alapján no deal esetén is az első 12 hónapban csak a termékek 11-12 százalékára vetnének ki vámot. Ez a brit-magyar forgalmat tekintve mindössze 6 százalékot tesz ki.
Bana Tibor, az Európai ügyek bizottságának alelnöke a keddi ülésen hangsúlyozta:
A jobbikos politikus meggyőződése, hogy hazánknak az európai értékek, a demokrácia és az EU iránt elkötelezett országként kell szoros kapcsolatokat fenntartania Nagy-Britanniával a brit kilépés után is.