A jövő évi költségvetés miatt jelentős módosításokat tervez a kormány az egészségügyi és igazgatási szolgáltatások díjainál - írja a portfolio.hu.
A módosítások érintik többek között a TAJ kártya és az EU-Kártya kibocsátását is. Megváltoztatnák a munkavállaló keresőképtelenségének a kormányhivatal orvosa általi felülvizsgálatának menetét is, valamint a különböző egészségügyi eszközök, tevékenységekkel kapcsolatos engedélyek díjai is emelkednek.
A Belügyminisztérium új, rendelettervezete, amelyet most bocsátottak társadalmi egyeztetésre, jelentős díjnövekedéseket tartalmaz.
- 3000-ről 4000 forintra emelkedik a TAJ-kártya és Európai Egészségbiztosítási Kártya kiállításának díja.
- Azok számára, akik gyógyszerrendeléshez szükséges számítógépes program minősítését kérelmezik, a díj 252 100 forintra emelkedik, szemben a korábbi 200 000 forintos összeggel.
- A gyógyászati célú tevékenységi engedélyek kiadása, megújítása, valamint módosítása is drágább lesz. Az első kiadás vagy megújítás 400 000 forintba kerül majd, míg a módosítás díja 80 000 forint lehet.
- A gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba való befogadásának díja is jelentősen emelkedik.
- Megemelik az orvostudományi kutatások engedélyezésére, és az orvostechnikai eszközök nyilvántartásba vételére vonatkozó díjakat is.
A tervezet szerint a módosítások a kihirdetést követő 31. napon lépnek hatályba. A társadalmi egyeztetés december 17-ig tart.
Ezek az áremelkedések javarészt közvetlenül nem érintik a betegeket, ám az orvosi szolgáltatások árában később megjelenhetnek. Ez pedig többletköltséget jelenthet azok számára, akik az állami egészségügyben nem, vagy csak lassan kapnának megfelelő segítséget.
Már így is kétszer fizetünk, a Jobbik megoldást javasol
Már eddig is egyre komolyabb feszültségeket okozott, hogy a kötelezően fizetett TB-járulékon kívül egyre több ember kényszerül arra, hogy a magánegészségügyben költsön el komoly összegeket.
A jelenségre Lukács László György, a Jobbik frakcióvezetője hívta fel a figyelmet november 18-i sajtótájékoztatóján.
"Az emberek a munkájuk nyomán befizetik a társadalombiztosítási járulékot, a különböző adókat, amiből az állam működteti a társadalombiztosítási rendszert és az állami egészségügyet. Ám a várólisták és a hazai egészségügy leterheltsége miatt a betegeknek sok esetben kell választaniuk a magánegészségügyet gyógyulásuk érdekében. Így duplán fizetnek"
- mutatott rá a politikus.
A Jobbik frakcióvezetője szerint
a TB hordozhatóság keretében lehetőség nyílna az államnak befizetett járulékokat, hosszú várólista, vagy helyben el nem érhető egészségügyi szolgáltatás esetén a magánegészségügyben is igénybe venni.
Lukács László György hozzátette: ebben az esetben a társadalombiztosítás akkora összeget állna, amennyiért az állami egészségügyben elvégeznék ezt a beavatkozást. A politikus elmondta: a közeljövőben szakmai és politikai vitát kezdeményezhetnek a tb-járulék hordozhatóvá tételéről.
Leszögezte, a Jobbik egy erős állami egészségügyben hisz, de ahhoz, hogy az állami egészségügy erős legyen, igénybe kell venni segítséget, amely támaszt most az egészségügyi piaci szereplőknél lehet megtalálni.