Spahn a Sonntags Blick című lapnak úgy nyilatkozott, hogy világos, hogy a Svájcba vándorló német orvosok hiányoznak Németországban.
"Nálunk pedig olyan lengyel orvosok dolgoznak, akik aztán Lengyelországban hiányoznak" - érvelt a konzervatív politikus, de mondhatott volna éppenséggel magyart is.
"Ez így nincs rendjén. Ezért meg kell fontolni, hogy nem kell-e újraszabályozni bizonyos szakmákat űző emberek elcsábítását az unióban, anélkül, hogy a mozgás szabadsága megkérdőjeleződne" - hangoztatta Jens Spahn.
A lap felvetette, hogy Németország tervezi-e, hogy a Németországban képzett, de aztán Svájcban dolgozó orvosok miatt valamilyen kompenzációt követel Svájctól, de Spahn szerint ez nincs tervben.
A kivándorló német orvosok közül a legtöbben Svájcban telepednek le. 2017-ben a német orvosi kamara adatai szerint 1965 orvos hagyta el az országot, közülük 641 doktor Svájcba költözött. A svájci orvosszövetság adatai szerint a Svájcban dolgozó orvosok 17,7 százaléka, több mint 6000 orvos rendelkezik német útlevéllel.
Magyarországról is jelentős mértékű az orvoskivándorlás, a helyzet viszont annyival rosszabb, hogy az itthoni körülmények miatt még a külföldről való munkaerőpótlás sem biztosított. Persze ez nem meglepő, hiszen az OECD országokat tekintve a magyar nővérek, szakápolók fizetése az utolsó előtti, az orvosok pedig sokszorosan túlterheltek. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) kimutatása szerint 2004 és 2018 között több mint 9 ezer orvos hagyta el Magyarországot.