Egyiptomba érkezett szombaton António Guterres ENSZ-főtitkár, aki a tervek szerint ellátogat a Sínai-félszigeten fekvő el-Arís városába, ahová a Gázának szánt nemzetközi segélyek nagy részét szállítják, egy ottani kórházba, továbbá a rafahi átkelő egyiptomi oldalára, a segélyek egyik beléptetési pontjára, írja az MTI.
Gáza 2,3 millió lakosának többsége jelenleg Rafah környékén talált menedéket. Bár a Gázai övezet északi részén rosszabbak a körülmények, a civilek helyzete az idő előrehaladtával az egész területen jelentősen romlik.
Mivel a muszlimok múlt hét elején kezdődött szent hónapja, a ramadán alatti fegyverszünettel kapcsolatos remények elhalványultak, és a gázai humanitárius helyzet egyre kétségbeejtőbb, az Egyesült Államok és más országok arra törekednek, hogy tengeri és légi útvonalakat használjanak a segélyszállítmányok eljuttatására.
A humanitárius ügynökségek szerint azonban a szükséges segélymennyiségnek csak mintegy egyötöde érkezett Gázába, ezért mindenképpen fel kell gyorsítani a közúton történő szállítást.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön Brüsszelben az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban azt mondta, hogy a gázai lakosságot éhínség fenyegeti.
Hozzátette: a humanitárius segélyszállítmányok teljes körű, gyors, biztonságos és akadálytalan eljuttatásának biztosítására van szükség mind a szárazföldön, mind a légi és a tengeri folyosókon.
(Címlapkép: Palesztin civilek menekülnek a Gázai övezet északi részéből dél felé 2024. március 21-én, az izraeli haderő gázai övezeti hadművelete idején. MTI/EPA/Mohamed Szaber)