Még a 2015-öshöz hasonló események sem tennék népszerűbbé a kormánypártokat Budapesten, vidéken viszont továbbra is előhúzhatja a Fidesz a "migránskártyát" - derült ki a Népszava megrendelésére kutatást végző Publicus Intézet felméréséből.
Nem kérdés, hogy a Fidesz-KDNP egyik legfőbb csodafegyvere éveken át a "migránsozás" volt, most azonban úgy tűnik, már ez is kevés lesz a fővárosban. Mint a Publicus friss felmérése rámutatott,
A Fidesz ilyen esetben mindössze 28 százalékra számíthatna Budapesten, 14 százaléknyi bizonytalan voks mellett.
Vidéken más a helyzet
A községek esetében azonban már egészen más a helyzet:
amennyiben ugyanis egy 2015-ös hasonló menekültválságba gyalogolna bele hazánk, akkor Orbánék már 44 százalékra számíthatnának, az ellenzék pedig a voksok 32 százalékát tudhatná magáénak.
A felmérésből ugyanakkor kiolvasható, hogy minden bizonnyal nem ez a téma lesz a mérleg nyelve, mivel egy esetleges menekültválságban tartott parlamenti szavazáson ugyanannyi szavazatot kapna az ellenzék (39 százalék), mint a mostani kormánypártok.
A lakosság közel háromnegyede ismét menekülthullámra számít
A lap megjegyzi, Publicus Intézet egy témába vágó, hat évvel ezelőtti kutatásával szemben most alig van olyan magyar, aki nem hallott róla, hogy az amerikai csapatok kivonulása után százezrek menekülnek a tálibok uralma alá került Afganisztánból.
A kutatása alapján Magyarországon a lakosság közel háromnegyede (71 százaléka) gondolja úgy, hogy emiatt nagy valószínűséggel a 2015-ben tapasztalthoz hasonló menekülthullám indul Európa felé, ami érinteni fogja hazánkat is, csupán 20 százaléknyian nem tartanak ettől.
Menekültek befogadása
A kormánypárti szavazók mindössze 9 százaléka szerint lenne a helyes magatartás az uniós országok részéről, ha befogadnák azokat, akik bizonyítani tudják, hogy életveszélyből menekülnek.
23 százaléknyi Fidesz-KDNP szimpatizáns azt tartaná helyes megoldásnak, ha a menekülőket egyszerűen visszatoloncolnák Afganisztánba.
Az ellenzéki választók pont fordítva gondolják, ugyanakkor abban konszenzus mutatkozik a két tábor között, hogy az Afganisztánnal határos országokat kellene segíteni, hogy ott kezelhessék a menekültkérdést. A magyar társadalom majdnem kétharmada ezt tartaná a leghelyesebb megoldásnak, nem törődve az érintett államok álláspontjával.