Vége szakadhat az ENSZ jemeni segélyprogramjainak pénzhiány miatt, dacára az országot sújtó humanitárius válságnak - közölte a világszervezet szerdán.
Az ENSZ szolidaritásra sürgette a nemzetközi közösséget a konfliktus sújtotta ország lakóival.
"Ez egy lehetetlen helyzet" - jelentette ki Lise Grande, az ENSZ jemeni humanitárius koordinátora.
Hangsúlyozta, hogy Jemen a világ legsúlyosabb humanitárius válságán megy keresztül, de hiányoznak az eszközök a szenvedő emberek megsegítésére, akik támogatás hiányában meg fognak halni.
Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború a kormányellenes síita húszik és a nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz, a Rijádban tartózkodó Abed Rabbó Manszúr Hádihoz hű erők között. A lázadók ellen 2015 márciusában lépett hadba a kormánycsapatokat támogató arab koalíció Szaúd-Arábia vezetésével. A polgárháborúban több mint százezren vesztették életüket, milliók váltak földönfutóvá. A lakosság mintegy 80 százaléka, vagyis több mint 24 millió ember szorul valamilyen formában humanitárius segélyre. A helyzetet súlyosbítja a koronavírus-járvány.
Az ENSZ szerint a humanitárius partnerszervezetek április és augusztus között kénytelenek voltak az élelmiszerelosztást csökkenteni.
Az idén a világszervezet a segélyezéshez szükséges 3,2 milliárd dollár (1000 milliárd forint) alig harmadát kapta meg az adományozóktól.
Az Élelmezési Világszervezet (WFP) szerint jelenleg a helyzet súlyosabb, mint az eddigi mélyponton, 2018-ban volt. "A jemeni válság ember alkotta krízis, amelyre ember alkotta gyógyír van. Hozzáférés, pénzügyi támogatás és végtére békére van szükség" - jelentette ki David Beasley, a WFP főigazgatója. "Jement 2018-ban meg tudtuk óvni egy éhínségtől. Ezt ismét megtehetjük, ha megkapjuk ehhez az eszközöket és a hozzáférést" - tette hozzá.