Erdogan visszavág: nem mi, hanem az oroszok támogatják az IÁ-t

Recep Tayyip Erdogan török elnök határozottan cáfolta  csütörtökön azokat az orosz vádakat, hogy országa az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezettől vásárol olajat, és leszögezte, hogy aki ilyet állít, annak bizonyítania kell a vádakat.
 
"Azt mondják, hogy Törökország az Iszlám Államtól vesz olajat. Mindenki számára ismert, hol vásárolunk energiahordozókat. Leginkább Oroszországból. Majd Iránból, Azerbajdzsánból és Észak-Irakból. (...) Akik azzal vádolnak, hogy olajat vásárolunk az IÁ-tól, bizonyítsák be. Ha keresik az IÁ finanszírozási forrását, akkor legelőször 
az Aszad-rezsimre kell vetniük a pillantásukat, és azokra, akik támogatják" 
- mondta Erdogan, nyilvánvalóan a moszkvai vádakra reagálva.
 
Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden, azon a napon, amikor Törökország lelőtt egy orosz vadászgépet, azt mondta, hogy országa régóta tudott azokról az olajszállítmányokról, amelyek az Iszlám Állam terroristáinak kezére került területekről jutottak Törökországba. Putyin szerint az Iszlám Állam tagjai több száz millió dollárt kerestek az olajkereskedelemmel, és "egész kormányok" fegyveres erőinek védelmét élvezték.
 
"Az IÁ a kitermelt olajat Aszadnak adja el. Aszadnak, akit támogattok"
 
utalt most Erdogan Moszkvára. Ezzel lényegében azzal vádolta meg Moszkvát, hogy
közvetetten ők támogatják az Iszlám Államot. 
"Törökországon kívül szinte egyetlen más ország sem veszi komolyan az IÁ elleni harcot" - tette hozzá a török elnök, megerősítve korábbi kijelentését, miszerint Oroszország nem az IÁ ellen harcol Szíriában, hanem a Latakia tartománybeli türkméneket támadja. Erdogan hangsúlyozta: Törökország továbbra is támogatja a török ajkú kisebbséget, amely mérsékelt ellenzéki erőként küzd az Aszad-rezsimmel szemben.
 
Megszólalásában az elnök arra is kitért, hogy országa a jövőbeli határsértésekre is ugyanúgy fog majd válaszolni, mint azt tette a kedden lelőtt orosz Szu-24-es vadászbombázó esetében. Erdogan jelezte: nem akar feszültséget a régióban, Törökországra úgy tekint, mint "szenvedő félre" a kialakult helyzetben.
 
A török elnök kijelentésével egybehangzóan nyilatkozott csütörtökön korábban Volkan Bozkir, Törökország európai uniós ügyekért felelős minisztere is. Törökország és Oroszország nem engedheti meg magának, hogy rossz viszonyt ápoljon. Bár az incidens Vlagyimir Putyin orosz elnök dühös reakcióját váltotta ki, a kapcsolatokat Moszkvával továbbra is fenn kell tartani - fejtette ki.
 
Vlagyimir Putyin kedden úgy fogalmazott, "hátba támadtak bennünket", és közölte, hogy az ügynek súlyos következményei lesznek a két ország kapcsolatára nézve.

Brutális szankciók

Oroszország gazdasági szankciókat dolgoz ki Törökország ellen, válaszul arra, hogy a török légierő lelőtt egy Szu-24-es orosz katonai repülőgépet a szíriai határnál - jelentette be Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök csütörtökön Moszkvában. Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter azt mondta, hogy
 
a Török Áramlat gázvezeték és az Akkuyu atomerőmű építését is befagyaszthatják vagy leállíthatják.
 
Medvegyev bűncselekménynek nevezte a gép lelövését, és leszögezte, hogy az nem marad büntetlen. Kormánya utasítást kapott arra, hogy válaszul az "agressziós cselekményre" két napon belül dolgozza ki a gazdasági és humanitárius területet érintő, meghatározatlan időre szóló ellenintézkedések rendszerét. Azt mondta, hogy a szankciók érinthetik
 
a beruházásokat, a foglalkoztatást, az idegenforgalmat, a légi közlekedést, az élelmiszeripari termékek kereskedelmét, valamint a kultúrát
 
"Katonai és diplomáciai ellenintézkedések erre a bűncselekményre már történtek, és még lesznek is" - fogalmazott Medvegyev kormánya ülésén.  Anélkül, hogy a részletekre kitért volna, a kormányfő sejttette, hogy
 
közös projekteket függeszthetnek fel, nőhetnek a vámtarifák, korlátozhatják a török repülőknek az orosz légtérben, török hajóknak pedig az orosz felségvizeken történő közlekedését.
 
Az intézkedések a török munkaerő oroszországi alkalmazását is érinthetik.
 
A kormányfő török élelmiszerek behozatalának esetleges korlátozását is említette, az orosz mezőgazdasági minisztérium pedig csütörtök reggel jelentette be, hogy - hivatalosan egészségügyi okokra hivatkozva - megerősítik az ellenőrzéseket.
 
A Roszturizm orosz idegenforgalmi hivatal vezetője közölte, hogy jelenleg csaknem 10 ezer orosz turista tartózkodik Törökországban, ők tervezett módon, december 7-ig hazatérnek Oroszországba.
 
Alekszej Uljukajev gazdagságfejlesztési miniszter csütörtökön közölte: a Török Áramlat gázvezeték és az Akkuyu, az első török atomerőmű is azoknak a beruházási terveknek a listáján szerepel, amelyeket a Törökország elleni szankciók keretében befagyaszthatnak vagy leállíthatnak.
 
Vitalij Vancev, a moszkvai Vnukvo repülőtér igazgatótanácsának elnöke újságíróknak azt mondta, hogy 
a török piac várhatóan a jövő héten bezárul az orosz légitársaságok előtt. 
"Hétfőn megerősítettük a 2016-os előirányzatokat, és megkezdtük a költségvetés kidolgozását. Egyelőre nem vizsgáljuk felül az előirányzatokat, de nem látok semmiféle pozitívumot, a török piac valószínűleg bezárul az orosz légitársaságok előtt" - mondta az igazgató. 
 
  Moszkva környékén leállították a török gyártmányú gázórák vásárlását - olvasható a Moszoblgaz vállalat honlapján.
 
Amint arról ma már írtunk, az orosz-török gazdasági kapcsolatok éves volumene mintegy
31,6 milliárd dollár.