Legalább 35 palesztin vesztette életét szombaton az izraeli hadsereg támadásában a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Junisz mellett - közölte a Hamász palesztin iszlamista szervezet al-Hadat tévécsatornája.
A támadás a Hán-Junisztól nyugatra fekvő al-Mavaszi körzetére irányult, ahol sátrakat vertek fel ideiglenesen kitelepítettek számára.
A gázai egészségügyi minisztérium szerint
legkevesebb 71 palesztin veszítette életét, és 289-en sebesültek meg az izraeli csapásban.
Az áldozatok valamennyien civilek.
Izraeli biztonsági források közlése szerint a célpont Mohammed Deif, a Hamász katonai szárnyának főparancsnoka volt, akinek sorsáról egyelőre semmit sem tudni. Az izraeli hadsereg az AFP kérdésére annyit közölt, hogy vizsgálják az esetet.
Abu Zuhri, a Hamász egyik magas rangú illetékese a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, hogy az esemény "az amerikai támogatással és a világ hallgatása mellett zajló népirtó háború eszkalációját jelenti", és azt bizonyítja, hogy Izrael nem érdekelt egy tűzszüneti megállapodásban.
Libanon szerint az izraeli invázió regionális háborúhoz vezethet
A megbízott libanoni külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy egy dél-libanoni katonai eszkaláció veszélyes következményekkel járhat a Közel-Keleten, ezért minden félnek a párbeszédet és a békés megoldásokat kell előnyben részesítenie.
Abdalláh Buhabib szerint
amennyiben Izrael megtámadja Libanont, az egy regionális háborúhoz vezethet, amiben külső szereplők is részt vesznek. A konfliktusnak pusztító következményei lesznek nemcsak Libanonra és Izraelre nézve, de talán a szomszédos Szíria és Jordánia számára is szörnyű lenne
- fűzte hozzá.
A miniszter szerint a libanoni kormány arra törekszik, hogy helyreálljon a stabilitás Izrael határainál, és elkötelezett a meglévő határviták tárgyalások útján történő rendezése mellett.
"Egymás legyilkolása nem a legjobb megoldás, nem fogja biztosítani a biztonságot. Párbeszédre és nyugalomra van szükség"
- hangsúlyozta.
Buhabib azt is elmondta: a nemzetközi közvetítők folytatják a diplomáciai erőfeszítéseket annak érdekében, hogy csökkentsék a katonai feszültséget a libanoni-izraeli határon.
(Címlapkép: Füst száll a magasba a Hezbollah radikális libanoni síita szervezet légitámadása után a Libanon és Izrael határán fekvő észak-izraeli Metulában a dél-libanoni Mardzsajunból nézve 2024. június 22-én. MTI/AP/Huszein Malla)