Európában fegyverkeznek az amerikaiak

Száz harckocsit, páncélozott és egyéb harci járműveket küldött az Egyesült Államok Észtországba, Lettországba és Litvániába.

O'Connor az AFP francia hírügynökségnek úgy nyilatkozott: a lett főváros kikötőjébe beérkezett hadiszállítmányok célja, hogy "megmutassuk Vlagyimir Putyin orosz elnöknek és Oroszországnak, képesek vagyunk eltökélten egyesíteni erőinket".

Az Abrams típusú tankok, a Bradley típusú és Scout Humvee típusú harci járművek addig maradnak Észtországban, Lettországban és Litvániában, ameddig csak szükséges annak érdekében, hogy eltántorítsák a Kremlt egy esetleges agressziótól - hangsúlyozta a vezérőrnagy.

Az Oroszországgal szomszédos balti államok, amelyek 2004 óta az Európai Unió és a NATO tagjai, meglehetősen gyenge hadi potenciállal rendelkeznek. Dalia Grybauskaite litván elnök a múlt héten bejelentette, hogy országa egy esetleges támadás esetén legalább 72 órán keresztül lenne képes védekezni.

A kelet-ukrajnai válság kibontakozása, valamint a Krím félsziget tavaly márciusi Oroszországhoz csatolása óta a jelentős orosz kisebbségekkel bíró balti országokban "felerősödött az aggodalom biztonságuk miatt". Ezt a félelmet csak növelték a Balti-tenger környékén rendezett orosz hadgyakorlatok. A kialakult helyzet miatt a NATO korábban bejelentette, ötezer tagból álló gyors reagálású egységet képez ki, és hat parancsnoki központot hoz létre Kelet-Európában, elsősorban a balti államokban.