Szijjártó Péter a tanácskozás után az MTI-nek adott nyilatkozatában a Magyarország körül kialakult geopolitikai helyzettel indokolta a folyamatos egyeztetés szükségességét a parlamenti pártokkal. Hangsúlyozta: Magyarországnak az az érdeke, hogy térségünkben béke legyen, így Ukrajna esetében is egyedül a békés megoldás az elfogadható a számunkra.
A miniszter kifejtette: tájékoztatást adtak a résztvevőknek arról, hogy Ukrajnának még mindig sok segítségre van szüksége a politikai és gazdasági stabilitáshoz. Ezért folytatni kell az eddigi segítségnyújtást – jelentette ki, felidézve, hogy Magyarország eddig 100 ezer euróval járult hozzá az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai missziójának működéséhez, és jelenleg 21 magyar tisztségviselő van jelen EBESZ-színekben Ukrajnában.
Szijjártó Péter kitért továbbá arra, hogy Magyarország 100 millió forintnyi humanitárius segélyt is nyújtott a belső menekültek ellátásához, és 340 millió forinttal támogatja a kárpátaljai intézmények működését.
A kormány a szombati egyeztetésen abban is kérte az együttműködést az ellenzéktől – folytatta –, hogy az Egyesült Államokhoz fűződő szövetségesi kapcsolatokat erősíthessék. „Az Egyesült Államokkal egy javuló politikai viszonyban, javuló politikai együttműködésben vagyunk, és további lépéseket kívánunk tenni annak érdekében, hogy a politikai együttműködésünket visszaemeljük a gazdasági és a védelmi együttműködés szintjére” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Egyeztettek arról is, hogy a kurdisztáni katonai stabilitáshoz való magyar hozzájárulást esetleg tovább növeljék – tette hozzá. Végül a miniszterelnökkel támogatást kértek az „Oroszországgal fenntartott pragmatikus együttműködés fejlesztése tekintetében”, hogy a Magyarországnak fontos gazdasági kérdésekben megállapodhassanak.
A megbeszélésen a kormánypártok részéről Rogán Antal (Fidesz) és Harrach Péter (KDNP), az ellenzéki pártoktól Vona Gábor (Jobbik), Tóbiás József (MSZP) és Szél Bernadett (LMP frakcióvezető-helyettes) vett részt.