Szalome Zurabisvili georgiai elnök kedden a nemzetközi közösség nyomásgyakorlását kérte, hogy kikényszerítse a szerinte manipulált parlamenti választások felülvizsgálatát, írja az MTI.
"Ezt a választást elcsalták"
- mondta az RFI francia rádiónak Zurabisvili, aki szkeptikusan nyilatkozott a központi választási bizottságnak (CIK) a szavazatok részleges újraszámolásával kapcsolatos tervéről.
„Önmagában semmit nem várok el egy olyan központi választási bizottságtól, amely teljesen a hatalmon lévő párt kezében van” – mondta az elnök.
„Az egyik járható út, hogy az európai és amerikai partnerek segítségével a választások felülvizsgálatát egy nemzetközi vizsgálat támogatná”
– tette hozzá Zurabisvili.
Az elnök „a nemzetközi közösség nagyon erős nyomásgyakorlását” kérte annak érdekében, hogy „a hatóságok fogadják el az eredmények tényleges és teljes körű felülvizsgálatát”, ami szerinte a lehető legjobb kimenetel lenne az ország számára. A másik lehetőség a választások megismétlése lenne – mondta.
Borrell: Nagyon aggasztóak a hétvégén tartott georgiai parlamenti választásokat követő fejlemények
Nagyon aggasztóak a hétvégén tartott georgiai parlamenti választásokat követő fejlemények, a kampány és a választások során jelentetett jogsértések ügyében átfogó vizsgálatra van szükség – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedden.
Josep Borrell közleményében azt írta:
Nemzetközi megfigyelők jogsértésekről számoltak be úgy a kampány során, mint a választás napján, jelentéseik pedig nem nyilvánították sem szabadnak, sem tisztességesnek a választásokat.
A választási bizottságnak és az illetékes hatóságoknak ki kell vizsgálniuk a szabálytalanságokat, a szavazókra nehezedő nyomásgyakorlások és megfélemlítések jelentett eseteit, amelyek befolyásolják a választási folyamatba vetett bizalmat – jelentette ki Borrell, majd hozzátette: e szabálytalanságok kivizsgálását gyorsan, átláthatóan és függetlenül kell végezni.
Georgia uniós tagjelölt ország, s mint ilyennek, bizonyítania kell az európai értékek iránti elkötelezettségét, kezdve a választási folyamat teljes átláthatóságával
- mondta.
A választások feddhetetlensége és a jogállamiság fenntartása a demokrácia sarokkövei, valamint az uniós csatlakozási folyamat szerves részét és alapjait képezik – írja az MTI beszámolójában.
Hozzátette, továbbá, a georgiai helyzet megvitatását a Külügyek Tanácsa novemberi ülésének napirendjére is feltette.
(Címlapkép: globalnews.ge)