Duterte kínai látogatása után, a Fülöp-szigeteki Davaóban fejtette ki, hogy amikor egy kínai üzleti fórumon azt mondta, hazája szakít a hagyományos szövetségesének számító Egyesült Államokkal, valójában a külpolitikai önállósodásra gondolt. Josh Earnest fehér házi szóvivő korábban közölte, hogy az utóbb hónapokban "túl sok" aggasztó kijelentést tett Duterte, ennek gyakorisága pedig szükségtelen bizonytalanságot kelt a két ország kapcsolatának tekintetében. Manila és Washington között elsősorban az emberi jogok terén vannak nézeteltérések. Dutertét élesen bírálta a Nyugat a drogfüggők és -kereskedők ellen nyári hivatalba lépésekor meghirdetett kíméletlen háborúja miatt, amelynek már mintegy 3 ezer halálos áldozata van.
A Fülöp-szigetek elnöke hozzátette azt is, hogy szó sincs szakításról, hiszen az a diplomácia kapcsoltak megszakítását jelenti. Ezt pedig nem teheti meg, hiszen ellentétes lenne országának érdekeivel. A korábbi, Oroszországhoz és Kínához történő közeledésre tett kijelentéseiről pedig Duterte annyit mondott, hogy elképzelhetőnek tart katonai vagy gazdasági szövetséget a két hatalommal.
A pénteki nap folyamán Ramón López Fülöp-szigeteki kereskedelmi miniszter tompítani próbálta a szókimondásáról és durvaságáról ismert elnök szavait, kifejtette: "Nem állítjuk le a Nyugat és konkrétan az Egyesült Államok befektetéseit és a vele folytatott kereskedelmet. Az elnök csak azt akarta mondani, hogy erősíteni akarjuk kapcsolatainkat Kínával és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségébe (ASEAN) tömörülő államokkal, amelyekkel már évszázadok óta kereskedünk. A Fülöp-szigetek csak az egyoldalú függőséggel szakít". Duterte csütörtökön Pekingben viszont azt is mondta, hogy "ideológiailag hozzáigazította magát" Kínához.
Lehet, hogy Oroszországba is elutazom, és tárgyalok Vlagyimir Putyin elnökkel, elmondom neki, hogy hárman vagyunk a világ ellen: Kína, a Fülöp-szigetek és Oroszország. Ez az egyetlen lehetőség
- jelentette ki.