Tim Walz minnesotai kormányzó hivatalosan is elfogadta szerdán a Demokrata Párt chicagói elnökjelölő konvencióján, hogy pártja őt indítja alelnökjelöltként Kamala Harris elnökjelölt mellett a novemberi amerikai elnökválasztáson.
Beszédében Walz kijelentette, hogy
a jelöltség "élete nagy megtiszteltetése".
Hangoztatta, hogy a közelgő elnökválasztáson meg kell védeni azokat a szabadságjogokat, amelyeket Donald Trump republikánus elnökjelölt "támadás alá vont".
"Amerikának olyan országnak kell lennie, ahol a gyerekek nem éheznek, ahol az egészségügyi ellátás és a lakhatás emberi jog, és ahol a kormányzat távol tartja magát az emberek hálószobájától"
- fogalmazott Walz, aki szerint Trump győzelmével csak a gazdagok és a legszélsőségesebb gondolkodásúak járnának jól. Azt mondta, a választóknak meg kell érteniük, hogy Trump elképzelései nemcsak "furák", hanem "helytelenek és veszélyesek".
A 60 éves Tim Walz alelnökjelöltté válása előtt viszonylag kevéssé volt ismert országosan. Politikai elemzők úgy vélik, azért eshetett rá a választás, mert a Demokrata Párt azt reméli, az ő személyével sok szavazatot nyerhetnek el a Középnyugat kulcsfontosságú csatatér-államaiban, vagyis azokban az ingadozó államokban, ahol rendszerint nem jellemzően republikánusokra vagy demokratákra voksolnak az emberek, hanem politikai rokonszenvük és választásuk az aktuális helyzetnek megfelelően alakul.
Az őt támogató demokrata pártiak úgy látják, Tim Walz a férfiasság modellalakja a modern Amerikában: olyan férfi, akinek nem okoz gondot, ha egy nő a felettese, aki képes a saját "fehér privilégiumát" arra használni, hogy elősegítse színes bőrű nők előmenetelét és harcba szálljon a reproduktív jogokért, de emellett szeret vadászni, horgászni és autót szerelni is.
A Demokrata Párt stratégái szerint Walz vonzereje nagyrészt a nők melletti kiállásában rejlik, illetve abban, hogy támogató szerepre törekszik Kamala Harris mellett, és úgy teszi hozzá energiáit a kampányhoz, hogy közben nem akarja átvenni az irányítást és uralni a helyzetet.
A republikánusok élesen támadták Walzot katonai karrierjével kapcsolatos állításai, gazdasági intézkedései és az LMBTQ-mozgalmak támogatása miatt.
Stephen Miller, Donald Trump tanácsadója "Tampon Timként" kezdte gúnyolni a kormányzót amiatt, hogy a kormányzó korábban elrendelte: a minnesotai iskoláknak a mosdókban biztosítani kell intim betéteket és tamponokat.
Karoline Leavitt, Trump kampányszóvivője úgy fogalmazott, hogy Walz "megszállottan akarja a legszélesebb körben elterjeszteni Kalifornia veszélyesen liberális elképzeléseit".
Kamala Harris csütörtökön, az elnökjelölő konvenció zárónapján mond beszédet, amely a chicagói rendezvény nagyszabású fináléja lesz. Harrist gyorsított eljárásban választotta elnökjelöltté a Demokrata Párt Joe Biden jelenlegi elnök visszalépése után, augusztus elején a konvención szavazati joggal bíró delegáltak már előrehozott internetes voksoláson szavaztak. Így a hétfőn kezdődött négynapos konvenció formalitássá vált eredeti célja, az elnökjelölt kiválasztása tekintetében, kedden a résztvevők egy pusztán ceremoniális szavazás keretében nyilvánították Harrist hivatalosan a párt elnökjelöltjévé.
Az amerikai elnökválasztást november 5-én tartják majd az Egyesült Államokban.
(Címlapkép: Kamala Harris amerikai alelnök, a Demokrata Párt elnökjelöltje és alelnökjelöltje, Tim Walz minnesotai kormányzó köszönti támogatóit a Wisconsin állambeli Milwaukee Fiserv Arénában 2024. augusztus 20-án. MTI/EPA/Justin Lane)