Augusztus elsejétől életbe lép Hollandiában az úgynevezett burkatilalom, vagyis tilos lesz az arcot elfedő viselet az oktatási, illetve egészségügyi intézményekben, a kormányzati épületekben, valamint a tömegközlekedési eszközökön.
A holland parlament tavaly júniusban fogadta el a törvényt, az alsóház 2016-ban már megszavazta a részleges tilalmat. A törvény valójában nem csak a burkát, hanem a nikábot, az arcot elfedő minden ruhadarab és eszköz, így a símaszk és a motoros bukósisak viseletét is betiltotta a középületekben. A hidzsábra (a fejkendőre, ami a hajat és a homlokot csak részben takarja) viszont nem vonatkozik a törvény.
Hasonló szabályozás Franciaországban, Belgiumban és Dániában is érvényben van. A francia tiltás után az Emberi Jogok Európai Bírósága 2014-es ítéletében helybenhagyta a döntést, és megállapította, hogy az nem sérti a vallás szabad gyakorlását.
Hollandiában korábban több nagyváros vezetője is jelezte, hogy nem hajlandó vagy legalábbis lehetetlennek tartja érvényt szerezni.
Az Amnesty International (AI) holland szervezete már korábban is felszólalt a burkatilalom ellen, kedden a Twitteren azt írták: a nők szabadon választhatják meg, mit viselnek. Szerintük a tiltás nem oldja meg a problémákat, és sérti az emberi jogokat.
Vrouwen hebben de vrijheid om te kiezen wat ze dragen.
— Amnesty NL (@amnestynl) 2019. július 30.
Het gedeeltelijk verbod op gezichtsbedekkende kleding, dat donderdag in Nederland ingaat, lost geen problemen op en schendt mensenrechten.
Wij zijn tegen de wet die vanaf donderdag in Nederland van kracht is. pic.twitter.com/ig1dTYFJ9S
Geert Wilders, a jobboldali-bevándorlásellenes holland Szabadságpárt (PVV) vezetője erre azt írta, az AI a saríát támogatja azzal, hogy ellenzi a tilalmat, és inkább az Iránban a kendőviselés ellen, nagy kockázatot vállaló tüntető nőkkel foglalkozzanak. Az AI sem maradt adós a válasszal, és arra hívták fel a holland politikus figyelmét, hogy Iránban is jelen vannak, támogatják az iráni aktivistákat.
Wilders egyébként egy szerdai Twitter-bejegyzésében is reagált az augusztus elsejétől életbe lépő törvényre, a következőképpen fogalmazott:
„Holnaptól tiltva. Végre! Mert ez a mi országunk. Szeretnél burkát viselni, akkor menj Szaúd-Arábiába vagy Iránba.”
Vanaf morgen verboden.
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) 2019. július 31.
Eindelijk! Want dit is ons land.
Wil je een burka dragen ga dan maar wonen in Saoedi-Arabië of Iran.
Forbidden as from tomorrow. Finally! For this is our country.
Do you want to wear a burka than go live in Saudi-Arabia or Iran.#burkaverbod #burqaban pic.twitter.com/sjoisIsI9j